USA chcą odpowiedzi Iranu do połowy lipca
USA chcą usłyszeć odpowiedź Iranu na popieraną przez siebie ofertę zachęt dla tego kraju do połowy lipca, czyli przed mającym się odbyć w Rosji szczytem potęg światowych - poinformował Biały Dom.
Byłoby wskazane i pożyteczne, gdybyśmy mogli uzyskać odpowiedź Iranu i znać stanowisko Irańczyków przed tym spotkaniem - powiedział przedstawiciel Białego Domu Stephen Hadley. Szczyt G-8 (siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw i Rosji) odbędzie się w Petersburgu w dniach 15-17 lipca.
Ofertę w sprawie rezygnacji z programu wzbogacania uranu przedstawił Teheranowi 6 czerwca szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana w imieniu sześciu państw (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Chin i Rosji). Szczegółów oficjalnie nie ujawniono, wiadomo jednak, że w zamian za pomoc w rozwijaniu energetyki jądrowej oferenci żądają najpierw od Iranu wstrzymania programu wzbogacania uranu, który może pozwolić temu krajowi na produkcję paliwa do bomby atomowej.
Rząd Iranu długo zwlekał z odpowiedzią. W środę w telewizyjnym przemówieniu do narodu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział, że odpowiedzi na ofertę Iran udzieli do 22 sierpnia.
Tymczasem przedstawiciel strony irańskiej powiedział anonimowo, że nowe spotkanie z Javierem Solaną w sprawie irańskiego programu nuklearnego odbędzie się do 6 lipca. Nie sprecyzował jednak miejsca tych konsultacji.
Sam Solana wyraził w czwartek nadzieję, że spotka się "w nadchodzących dniach, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu" z irańskim negocjatorem od spraw nuklearnych Alim Laridżanim. Solana dodał, że w środę odbył "dobrą i długą" rozmowę telefoniczną z Laridżanim; nie podał jednak, czego dotyczyła.
Sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan powiedział w czwartek, że irański szef dyplomacji Manuszehr Mottaki zapewnił go, iż Teheran poważnie rozważa ofertę zachęt. Oni rozpatrują pakiet (propozycji) bardzo, bardzo poważnie - podkreślił Annan na konferencji prasowej w Genewie po blisko godzinnym spotkaniu z Mottakim.
Annan nie powiedział, czy otrzymał od Mottakiego jakieś sygnały sugerujące, że Iran jest gotowy przynajmniej na zawieszenie wzbogacania uranu przed rozpoczęciem rozmów. Ich stanowisko jest takie, że przystąpią do rozmów bez warunków wstępnych i że wszystko, w tym - jak przypuszczam - również kwestia wzbogacania, zostanie omówione przy negocjacyjnym stole - zaznaczył.