Urzędy w woj. świętokrzyskim przygotowują się do strajku lekarzy
Specjalna bezpłatna infolinia dla chorych
będzie działała od poniedziałku w Świętokrzyskim Centrum
Monitorowania Ochrony Zdrowia. Informacji na temat strajku lekarzy
w regionie udzielać będzie również rzecznik praw pacjenta przy
oddziale NFZ w Kielcach.
W czwartek Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) zapowiedział, że w poniedziałek rozpocznie bezterminową akcję strajkową w 18 placówkach medycznych w regionie.
Od poniedziałku pod bezpłatnym numerem tel. 0-800-889-684 będzie można uzyskać informacje dotyczące placówek, w których chorzy w nagłych przypadkach otrzymają pomoc medyczną. Telefon będzie czynny w poniedziałek od godz. 10.30do 19.30, a w następnych dniach od 7.30do 19.30 - poinformowało w piątek Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego.
"Ze względu na monitorowanie przez wojewodę świętokrzyskich placówek służby zdrowia, które przystąpiły do strajku, wszyscy zainteresowani będą mogli też przekazywać informacje o działalności szpitali i przychodni w czasie strajku" - napisano w komunikacie.
Od poniedziałku również rzecznik praw pacjenta działający przy Świętokrzyskim Oddziale NFZ będzie informował mieszkańców regionu, które placówki nie strajkują. Pod numerem tel. 0-41-36-46-132 będzie też przyjmował interwencje pacjentów, którym odmówiono leczenia - poinformowała rzeczniczka NFZ w Kielcach, Beata Ryń.
W komunikacie rzeczniczka napisała, że Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ ma zawarte umowy na świadczenia medyczne ze szpitalami i przychodniami, a nie bezpośrednio z osobami, które je wykonują. Zadaniem Funduszu jest zawieranie umów na udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz terminowe przekazywanie środków finansowych za ich wykonanie. Dlatego nie jest stroną w sporze - zaznaczyła Ryń.
W zapowiadanym strajku lekarzy ma uczestniczyć większość szpitali w województwie oraz dwie przychodnie. Akcja nie obejmie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz szpitali w Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej i Chmielniku - powiedział PAP przewodniczący OZZL w regionie Jerzy Błasiak.
Zarząd OZZL w regionie postanowił wyłączyć ze strajku oddziały i poradnie onkologiczne, specjalistyczne poradnie dla dzieci oraz poradnie sprawujące opiekę nad kobietami ciężarnymi.
Od ponad miesiąca w większości świętokrzyskich szpitali trwa pogotowie strajkowe. 5 maja w 17 szpitalach i trzech przychodniach odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy.