Urzędnicy ONZ uwikłani w skandal z iracką ropą
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zawiesił w obowiązkach dwóch wysokich urzędników ONZ uwikłanych w skandal z związany z programem "ropa za żywność" dla Iraku - poinformował w siedzibie organizacji w Nowym Jorku rzecznik Annana.
Wszczęte zostały procedury dyscyplinarne przeciwko Benonowi Sevanowi, byłemu wieloletniemu dyrektorowi programu "ropa za żywność" oraz przeciwko Josephowi Stephanidesowi, który w okresie realizacji programu stał na czele sekcji sankcji w departamencie spraw politycznych ONZ - powiedział rzecznik sekretarza generalnego Fred Eckhard.
Skandal wybuchł przed kilkoma dniami, po opublikowaniu raportu na temat realizacji programu "ropa za żywność", przygotowanego przez przygotowała specjalną komisję ONZ, pod kierownictwem Paula Volckera, byłego szefa Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA, za czasów kilku poprzednich prezydentów USA.
Raport oskarża Benona Sevana o nieetyczne działania i stworzenie warunków do zaistniałych nadużyć. Z kolei Joseph Stephanides miał - wg raportu - manipulować olbrzymimi, lukratywnymi kontraktami i decydować o wyborze kontrahentów w ramach rozłożonego na lata programu o wartości wielu miliardów dolarów .
Celem programu obowiązującego w latach dziewięćdziesiątych i na początku 21. wieku, w okresie rządów irackiego dyktatora Saddama Husajna, było łagodzenie nałożonego przez ONZ po wojnie nad Zatoką Perską w 1991 roku embarga na ropę iracką i zapewnianie Irakijczykom środków na cele humanitarne.
Według wstępnych obliczeń, program obowiązujący w latach 1996 - 2003 miał łączną wartość 64 mld dolarow, z czego co najmniej kilka miliardow zostało zdefraudowanych w wyniku korupcji przez reżim Saddama, ale także przez jego nieuczciwych kontrahentów z wielu krajów, do czego przyczynił się zły nadzór ze strony ONZ.
W ponad 100-stronicowym raporcie komisji, kierowanej przez Volckera, nie ma dowodów, że Sevan popełnił jakieś przestępstwo, ale są materiały wskazujące na naruszenie przez niego norm etycznych.
W raporcie stwierdzono m.in., że Sevan ingerował w proces przetargów na kontrakty obejmujące dostawy irackiej ropy, załatwiając kontrakty dla trzech przedsiębiorstw, co stwarzało sytuację konfliktu interesów.
Komisja Volckera kontynuuje swe dochodzenie. Jej szef zapowiedział, że ostateczne sprawozdanie zostanie opublikowane latem.