PolskaUrzędnicy odnaleźli plany Pałacu Saskiego

Urzędnicy odnaleźli plany Pałacu Saskiego

Stołeczni urzędnicy odnaleźli w Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW) przedwojenne plany i projekty Pałacu Saskiego. Opóźni to o kilka tygodni przetarg na odbudowę pałacu.

Naczelny architekt miasta Michał Borowski poinformował na konferencji prasowej, że archiwalne plany zostały przekazane do Ratusza kilka dni temu. Wówczas okazało się, że istnieją drobne różnice w stosunku do dokumentów, na podstawie których inwestorzy przygotowywali oferty do przetargu. Skrzydło pałacu od strony ul. Królewskiej jest na przedwojennych planach o kilka metrów dłuższe, różni się również konstrukcja dachu - wyjaśnił Borowski.

Jak poinformował, odnalezienie dokumentów opóźni termin składania ofert do przetargu o kilka tygodni, ponieważ firmy będą musiały przygotować nowe kosztorysy inwestycji uwzględniając m.in. dłuższą fasadę pałacu.

Dodał, że po rozstrzygnięciu przetargu za kilka tygodni, natychmiast zostanie podpisana umowa z inwestorem i latem będą mogły się rozpocząć prace archeologiczne, zaś budowa mogłaby ruszyć w połowie przyszłego roku. Po odbudowie pałac ma spełniać m.in. funkcje muzealne oraz biurowe. Nie wykluczam, że miałyby tam swoją siedzibę np. Instytut Jana Pawła II czy muzeum Józefa Piłsudskiego - powiedział Borowski.

Według Mirosława Kochalskiego, pełniącego funkcję prezydenta miasta, do odnalezienia dokumentów przyczyniły się firmy zainteresowane odbudową pałacu. Zadały Ratuszowi bardzo szczegółowe pytania o wygląd pałacu, m.in. o parametry tynku na elewacji.

Analizowaliśmy więc ponownie dokumenty, m.in. znalezione w Instytucie Sztuki kalki rysunków architekta Aleksandra Sygietyńskiego, który w 1934 i 1937 r. przygotował plany przebudowy pałacu na gmach Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Stwierdziliśmy, że plany budynku o przeznaczeniu wojskowym powinny być w archiwum wojskowym - wyjaśnił zastępca stołecznego konserwatora zabytków Artur Zbiegieni.

Biuro konserwatora wystąpiło więc z pytaniem do Centralnego Archiwum Wojskowego. Okazało się, że takie plany znajdują się w archiwum, więc zostały udostępnione Ratuszowi. Zbiegieni pytany dlaczego tak późno wystąpiono o te plany powiedział, że wcześniej nie były one niezbędne.

Z kolei kustosz CAW Andrzej Żak na pytanie dziennikarzy, dlaczego archiwum wiedząc o planowanej odbudowie Pałacu Saskiego nie powiadomiło o posiadanych dokumentach, odpowiedział: "Gdy dostaliśmy zapytanie, wówczas udostępniliśmy plany. My nie pytani, się nie odzywamy".

Pałac Saski wzniesiony w 1724 r. w wyniku rozbudowy pałacu Morsztynów, był przebudowywany w XIX i XX w. Został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecnie stołeczny Ratusz chce odbudować pałac na Pl. Piłsudskiego w kształcie z 1939 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)