Trwa ładowanie...

Urząd Miasta przeznaczy milion złotych na budowę hospicjum w Tychach

Milion złotych dotacji celowej na budowę hospicjum w Tychach (woj. śląskie) przekaże tamtejszy samorząd. - To już kolejna pomoc z budżetu miasta na realizację tej inwestycji - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta.

Share
Urząd Miasta przeznaczy milion złotych na budowę hospicjum w Tychach
Źródło: WP
d3jejc5

Hospicjum Domowe im. św. Kaliksta I w Tychach działa od 22 lat, a od dziewięciu lat zbiera pieniądze na dom hospicyjny. - To już kolejna pomoc z budżetu miasta na realizację tej inwestycji. Do tej pory miasto przekazało na ten cel ponad 5 mln zł - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok.

Milion złotych w ramach kolejnej dotacji przeznaczone zostanie m.in. na dokończenie robót instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznych oraz budowlanych robót wykończeniowych na parterze budynku.

Hospicjum budowane jest od 2009 roku. Koszt budowy szacuje się na ponad 10,5 mln zł. W projekcie przewidziane jest oddanie do użytku 16 pokoi z łazienkami, ma w nich być 30 łóżek. Stacjonarne hospicjum będzie uzupełnieniem opieki domowej prowadzonej przez Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I. - Planuję w tym roku zakończyć budowę, potem zostanie nam etap wyposażania pomieszczeń - powiedziała prezes stowarzyszenia Ilona Słomian.

d3jejc5

Obecnie opieką domową objętych jest ponad 30 pacjentów chorych na nowotwory (rocznie ponad 200 osób); ok. 50 osób wspiera poradnia hospicyjna.

- Priorytetem obecnych działań jest stworzenie pacjentom całodobowej opieki, co w przypadku opieki domowej nie zawsze jest możliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazały, jak bardzo duża jest potrzeba opieki stacjonarnej i całodobowej - podaje stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

Słomian dodała, że celem budowy domu hospicyjnego jest również organizowanie m.in. rehabilitacji, grup wsparcia dla osób, które straciły najbliższych, szkoleń. Mieścić się w nim będzie także centrum wolontariatu.

Obecnie chorym na nowotwory w stanie terminalnym, jak poinformowała rzeczniczka urzędu miasta, opiekę zapewnia "wyłoniony w drodze przetargu Archidiecezjalny Dom Hospicyjny w Katowicach". - W 2014 roku tą formą opieki objętych było 18 mieszkańców Tychów - poinformowała Grudniok.

d3jejc5

Miasto Tychy wspiera budowę hospicjum od kilku lat. W 2011 roku przekazano 2,1 mln zł dotacji m.in. na ogrodzenie terenu budowy, instalacje elektryczne i oświetleniowe oraz roboty drogowe z uzbrojeniem terenu; rok później 500 tys. zł m.in. na instalacje wentylacji mechanicznej, tynki i budowę ścian działowych wewnątrz budynku. Kolejną pomoc finansową hospicjum otrzymało w 2013 roku (1 mln zł) oraz w 2014 (1,5 mln zł), które przeznaczono m.in. na roboty tynkarskie, malowanie ścian.

d3jejc5

Podziel się opinią

Share
d3jejc5
d3jejc5
Więcej tematów