Trwa ładowanie...
d44h164
03-03-2005 15:25

URTiP: klienci powinni być z wyprzedzeniem informowani o podwyżce cen Internetu

Klienci powinni być z odpowiednim
wyprzedzeniem poinformowani o wzroście cen usług dostępu do
Internetu, spowodowanej wprowadzeniem od 1 marca br. 22-proc.
stawki VAT na Internet - wynika z listu prezesa Urzędu Regulacji
Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Witolda Grabosia do prezesa
Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) Wacława
Iszkowskiego.

d44h164
d44h164

Pod koniec lutego Iszkowski zwrócił się do prezesa URTiP o wydanie komunikatu, zwalniającego firmy-dostawcy Internetu z obowiązku informowania klientów o podwyższeniu cen korzystania z Internetu. Zdaniem prezesa PIIT, wprowadzenie wyższego VAT na internet nie można traktować jako podwyżkę ceny, a ponadto klienci byli już od kilku miesięcy poinformowani o tym, że wzrośnie stawka podatku.

W liście Grabosia, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej PIIT, czytamy, że Urząd nie znalazł podstaw prawnych do zwolnienia dostawców internetu z obowiązku poinformowania klientów o podwyżce.

"Prawo telekomunikacyjne (...) stwierdza wprost, iż obowiązek powiadamiania powstaje w razie podwyższenia cen usług. W związku z tym o każdej podwyżce, bez rozróżniania ceny netto i brutto, dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych musi poinformować abonentów na piśmie oraz innych niż abonenci użytkowników poprzez podanie tego do publicznej wiadomości, z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego" - czytamy w liście.

Prezes URTiP przypomina także, że obowiązek poinformowania klientów o podwyżce jest związany z ich prawem do wypowiedzenie umowy z powodu braku akceptacji podwyżki. W takim przypadku dostawca Internetu nie może domagać się od klientów odszkodowania.

d44h164

Pomimo tego, Graboś pisze, że podczas ewentualnych postępowań administracyjnych o nie poinformowanie klientów o podwyżce będzie brana pod uwagę okoliczność, iż nowelizacja ustawy o podatku VAT ukazała się w Dzienniku Ustaw dopiero 25 stycznia 2005 r. "Późny termin ukazania się ustawy oraz krótki okres vacatio legis nie pozostawiły operatorom zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji o zmianach cen oraz na przygotowanie niezbędnej korespondencji do abonentów" - zwraca uwagę Graboś.

Od 1 marca weszła w życie nowela ustawy o podatku VAT, wprowadzająca 22-proc. stawkę podatku na usługi dostępu do Internetu dla osób fizycznych. Wcześniej obowiązywała zerowa stawka podatku. Wprowadzenie wyższej stawki miało na celu dostosowanie polskiego prawa do unijnego.

d44h164
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44h164
Więcej tematów