Urodziła dziecko dla koleżanki - będzie miała kłopoty?
Łódzka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie kobiety, która urodziła dziecko dla swojej koleżanki. Okazało się, że kobiety umówiły się na początku ciąży, że biologiczna matka będzie podawać się za swoją koleżankę, do której miało trafić dziecko. Sprawę ujawnili lekarze ze szpitala im. Rydygiera w Łodzi, gdzie odbył się poród, a opisał ją "Express Ilustrowany".
Postępowanie w sprawie wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach szpitalnych prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście. Dotąd żadnej z kobiet nie przedstawiono zarzutów. - Realnie oceniając, w grę wchodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach związanych z przebiegiem ciąży i porodem - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania. Obu kobietom może teraz grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie złożył na początku listopada szpital im. Rydygiera w Łodzi.
Jak ustalono, 35-letnia ciężarna kobieta, matka trójki dzieci, zgłaszając się do lekarza w celu wyrobienia karty ciążowej podała dane swojej o rok starszej koleżanki. To samo robiła podczas kolejnych wizyt lekarskich, a także w szpitalu, gdzie pod koniec października urodziła dziecko.
Sprawa wyszła na jaw, bo lekarze ze szpitala nabrali wątpliwości co do tożsamości kobiety, która urodziła dziecko. - Stwierdzono, że to kolejny poród kobiety, a rzekoma matka miała rodzić po raz pierwszy. Również zainteresowanie lekarzy wzbudził fakt odwiedzania matki dziecka w szpitalu przez jej znajomą, a także fakt, że matka nie miała dokumentów ze zdjęciem - wyjaśnił prokurator. Z relacji kobiet wynika, że są to znajome. Biologiczna matka nie chciała podjąć się wychowywanie kolejnego dziecka. Dlatego porozumiała się z koleżanką, iż doprowadzi ona do sytuacji, w wyniku której w sensie prawnym matką dziecka stanie się jej koleżanka.
- Jeżeli w wypisie ze szpitala, w dokumentacji związanej z porodem figurowałaby koleżanka kobiety to zapewne w Urzędzie Stanu Cywilnego akt urodzenia byłby wystawiony na nią. Doszłoby do niewłaściwego określenia tożsamości dziecka. W sensie prawnym za matkę uchodziłaby koleżanka kobiety, która urodziła - wyjaśnił Kopania.
Prokuratura bada również, czy był to pierwszy taki przypadek próby oddania dziecka przez 35-latkę i czy kobieta wychowuje wszystkie urodzone wcześniej dzieci. Na razie nie stwierdzono, żeby fakt oddania dziecka łączył się z przyjęciem przez nią pieniędzy, ale prokuratura bada także ten wątek.