PolskaUroczystości z okazji trzech świąt na Górze św. Anny

Uroczystości z okazji trzech świąt na Górze św. Anny

Uroczystości z okazji potrójnego święta
- 85. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, Dnia Polonii i
Dnia Flagi zorganizowano na Górze św. Anny (Opolskie).
Pod pomnikiem odbył się apel poległych, odczytano też uchwałę
Sejmu w sprawie upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania.

Uroczystości z okazji trzech świąt na Górze św. Anny
Źródło zdjęć: © PAP

02.05.2006 | aktual.: 02.05.2006 15:59

Góra św. Anny, jako jedno z niewielu miejsc jest zwornikiem tych wszystkich uroczystości, które dziś obchodzimy. To z jednej strony śląska świętość z historią od czasów najdawniejszych - cały czas wplecioną w losy Polski Niemiec i Czech, z drugiej - pomnik czynu powstańczego - powiedział podczas uroczystości wojewoda opolski, Bogdan Tomaszek.

Treść uchwały Sejmu podjętej dla upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu powstania przeczytała pod Pomnikiem Czynu Powstańczego opolska posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Teresa Ceglecka-Zielonka. Sejm RP oddaje hołd powstańcom śląskim i wyraża najwyższy szacunek dla ich bohaterstwa oraz ofiary. (...) Niech męstwo i miłość Ojczyzny powstańców będzie wzorem dla nas współczesnych, oraz przyszłych pokoleń - oświadczyła poseł.

III Powstanie Ślaskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., mimo tego, że Warszawa nie wydała na nie zgody. Dyktatorem powstania został Wojciech Korfanty. Góra św. Anny została zdobyta bez walki tej samej nocy. Powstańcy umieścili na wieży klasztornej kilkumetrową flagę biało-czerwoną.

Walki o masyw góry rozpoczęły się 21 maja i trwały do czerwca. Siły powstańców liczyły ok. 50 tys. żołnierzy - w większości młodych ludzi, w tym kadetów ze Lwowa, studentów z Krakowa i Warszawy. Po stronie niemieckiej walczyło ok. 30-40 tys. ludzi lepiej uzbrojonych i wyszkolonych; wielu z nich było żołnierzami regularnej armii.

Podczas powstania po każdej ze stron konfliktu zginęło ok. 2 tys. ludzi. III Powstanie Śląskie jest jednym z niewielu polskich zrywów wolnościowych, jaki zakończył się sukcesem - dzięki niemu uzgodniono nowy, korzystniejszy dla Polski podział Górnego Śląska.

Do Polski przyłączono powiaty: katowicki, chorzowski, lubliniecki, tarnogórski, świętochłowicki, pszczyński i rybnicki. Była to zaledwie 1/3 obszaru regionu, ale za to - uprzemysłowiona. W granicach Rzeczypospolitej znalazły się 53 z 60 istniejących kopalni węgla, 10 z 15 kopalni cynku i ołowiu, 9 z 14 stalowni i 22 z 37 wielkich pieców. W uroczystościach, oprócz przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzystów ziemi opolskiej a także kombatantów, wzięło udział ok. 200 członków i sympatyków Młodzieży Wszechpolskiej (MW), wśród których była też grupa z symbolami krzyża celtyckiego i transparentem Obozu Narodowo Radykalnego.

Inaczej, niż w latach poprzednich młodzi narodowcy nie zakłócili przebiegu uroczystości. Myślę, że od wielu lat można zauważyć taką tendencję, ze MW jest tą siłą, która stara się nadać tym obchodom kulturalny, godny wydźwięk - powiedział prezes MW, poseł Krzysztof Bosak.

Przypomniał, że III Powstanie Śląskie było jednym z nielicznych zwycięskich w polskiej historii. Uważamy jako Młodzież Wszechpolska, że takie zwycięskie zrywy powinniśmy czcić i wspominać bardziej, niż te przegrane - podkreślił.

Młodzi ludzie z MW przyjechali na Górę św. Anny prosto z dwóch obozów zorganizowanych pod Wrocławiem i pod Krakowem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)