PolskaUroczystości w przeddzień Święta Lotnictwa

Uroczystości w przeddzień Święta Lotnictwa

Uroczysta msza św. w Katedrze Polowej Wojska
Polskiego, wręczenie aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe,
nadanie wyróżniającym się lotnikom odznaki "Zasłużony Pilot
Wojskowy" oraz złożenie wieńców przed pomnikami złożyły się w
piątek w Warszawie na obchody, przypadającego w sobotę Święta
Lotnictwa.

Uroczystości w przeddzień Święta Lotnictwa
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Przed mszą biskup polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głodź zwrócił się do przedstawicieli Sił Powietrznych i złożył im życzenia. Jest to nasze ostatnie takie spotkanie - powiedział nawiązując do swojej czwartkowej nominacji na biskupa diecezji warszawsko-praskiej. Dziękuję za naszą wspólną modlitwę w wielu miejscach, gdzie dzieliliśmy się wzajemnie radością, ale także bólem, żalem i łzami, gdy przyszło nam żegnać pilotów - powiedział Głódź.

Modlimy się za to, by niebo było łaskawe dla lotników, a Siły Powietrzne się rozwijały. Bogu dzięki, że już nie trzeba latać na 'drzwiach od stodoły', a na coraz lepszych samolotach - dodał.

Mszę, w asyście duchownych prawosławnych i ewangelicko- augsburskich, celebrował ks. płk. Józef Srogosz. To właśnie dzisiaj warto pochylić się nad służbą lotnika, nad piękną pasją latania, nad tym, co nazywamy pracą i służbą. Lotnictwo to powołanie połączone ze świadomością niebezpieczeństwa i ryzyka. To urok przełamywania własnej słabości i poczucie wolności i swobody - powiedział ks. Srogosz.

Polski mundur lotniczy, samolot z polskimi znakami na polskim niebie - to swoisty ambasador naszej suwerenności - podkreślił ks. Srogosz.

W południe przed pomnikiem ku czci Lotników Polskich poległych w latach 1939-1945 na Polach Mokotowskich oraz przed Pomnikiem Lotnika przy ul. Żwirki i Wigury złożono wieńce.

Przed siedzibą Dowództwa Sił Zbrojnych wyróżniający się lotnicy uhonorowani zostali tytułem "Zasłużony Pilot Wojskowy", a dodatkowo kilkunastu z nich statuetką Ikara - "uskrzydlonego symbolu męstwa i odwagi".

Dzisiejsza uroczystość jest świętem wszystkich tych, którzy ukochali lotnictwo - lotników, entuzjastów i sympatyków lotnictwa, ludzi przemysłu lotniczego, myśli technicznej i wszystkich którzy wspierają działanie polskiego lotnictwa - powiedział dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Ryszard Olszewski.

Podkreślił, że Święto Lotnictwa jest okazją nie tylko to przypominania historii polskiego lotnictwa, ale także do prezentowania współczesnych dokonań lotnictwa i ludzi, którzy stanowią podstawą polskich skrzydeł - pilotów, nawigatorów, radiotechników a także lotniczych wychowawców.

To dzięki ich pracy niebo nad Polską jest od ponad 60 lat czyste i spokojne. Stalowy mundur w społeczeństwie kojarzony jest z oddaniem, zawodowym kunsztem i mistrzostwem, a biało-czerwona szachownica wpisuje się w najpiękniejszą symbolikę naszych sił zbrojnych - powiedział gen. Olszewski.

Święto Lotnictwa obchodzone jest 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli awionetką RWD-6.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)