Trwa ładowanie...

Uroczystości święta policji na Zamku Królewskim

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęły się centralne obchody święta policji. Podczas uroczystości, w których uczestniczy m.in. minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, zostaną wręczone nominacje oraz odznaczenia.

Uroczystości święta policji na Zamku KrólewskimŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d2m1ky3

Na zamku odbędzie się też koncert muzyki klasycznej. Po godzinie 13 obchody przeniosą się na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano promocję absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy - ślubować będzie 220 policjantów, 166 otrzyma promocję na pierwszy stopień oficerski.

Wręczone zostaną też nagrody dla funkcjonariuszy, którzy zwyciężyli w konkursie "Policjant, który mi pomógł". Na zakończenie odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów policji.

Wcześniej w sobotę w Komendzie Głównej Policji przed tablicą pamięci oraz przed obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska" złożono wieńce i kwiaty. W tym miejscu znajduje się urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 r., podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

d2m1ky3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m1ky3
Więcej tematów