Uroczystości św. Józefa - patrona Kościoła katolickiego
Od wczesnych godzin rannych wierni z całego
kraju przybywają do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, by modlić
się przed znajdującym się tutaj cudownym obrazem Świętej Rodziny.
19 marca odbywają się uroczystości św. Józefa - od 1870 r. patrona
Kościoła katolickiego.
W południe uroczystą mszę świętą odpustową odprawi ordynariusz diecezji kaliskiej - biskup Stanisław Napierała.
Z obrazem Świętej Rodziny, zwanym też obrazem św. Józefa, wiąże się kaliski kult tego świętego. Pochodzące z początków XVII wieku dzieło namalowane jest farbą olejną na płótnie o wymiarach 2,5 na 1,5 metra. Zostało ufundowane przez mieszkańca jednej z podkaliskich wsi, który wyprosił u św. Józefa uzdrowienie.
Według tradycji, obraz od samego początku przyciągał ludzi, którzy modląc się przed nim dostępowali niezwykłych łask a nawet cudów.
W 1767 r. konsystorz prymasowski uznał obraz Świętej Rodziny za słynący łaskami. W trzy lata później, prymas Jan Podolski ogłosił, że dzieło jest obrazem cudownym, a decyzję tę zatwierdził papież Pius VI. Ten sam papież w 1783 r. osobiście ukoronował w Rzymie kopię obrazu i zezwolił na koronację oryginału (doszło do niej w 1796 r.). Od tego czasu zaczął narastać kult św. Józefa w Kaliszu.
Obraz i miejsce, w którym się znajduje są wyjątkowe. Papież Jan XXIII zawierzył przełomowy dla chrześcijaństwa sobór watykański świętemu Józefowi Kaliskiemu. To w tym obrazie tkwi podarowany wtedy przez papieża jego pierścień - mówi ksiądz Andrzej Latoń z Kalisza.
Przed obrazem modlił się kardynał Wyszyński, a w czerwcu 1997 r. papież Jan Paweł II. W sanktuarium odbywają się od wielu lat Międzynarodowe Konferencje Józefologiczne, a na przełomie kwietnia i maja przybywają tutaj ogólnopolskie pielgrzymki robotników, gdyż św. Józef jest także patronem świata pracy.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest największym na świecie miejscem kultu tego świętego. Od kilku lat, św. Józef jest także patronem tego miasta.