PolskaUroczystości na Jasnej Górze z okazji Święta Matki Bożej Królowej Polski

Uroczystości na Jasnej Górze z okazji Święta Matki Bożej Królowej Polski

W Święto Matki Bożej Królowej Polski kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów modliło się na Jasnej Górze w intencji Ojczyzny. Zawierzając sprawy narodowe Maryi, odnowili Milenijny Akt Oddania się Jej w opiekę, nawiązując do Ślubów Jana Kazimierza sprzed ponad 350 lat.

Uroczystości na Jasnej Górze z okazji Święta Matki Bożej Królowej Polski
Źródło zdjęć: © AFP

Sekretarz Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik podkreślił, że choć naród polski żyje dziś w wolnej Ojczyźnie, wiele jest nowych problemów i zagrożeń. Dlatego Polska w Unii Europejskiej musi zachować to, co najcenniejsze w naszej narodowej tradycji - przywiązanie do wiary, do Chrystusa. Biskup Budzik przestrzegł, że współczesnemu człowiekowi grozi nowy rodzaj niewoli, jeśli zapomni, skąd przyszedł, kim jest i dokąd zmierza.

Także biskup Edward Frankowski podkreśla, że Polacy nie mogą poddać się próbie osłabienia wiary, zlaicyzowania i zmaterializowania. Przestrzega, byśmy nie stali się społeczeństwem konsumpcyjnym, ale byśmy byli otwarci na podejmowanie zadań, które służą duchowemu ubogaceniu całego narodu, zwłaszcza dobremu wychowaniu dzieci i młodzieży. Żebyśmy byli rzetelni, uczciwi, tak jak przystało na dzieci Matki Najświętszej. Musimy wypełnić wolę, jaką Ona ma względem naszego narodu - apeluje biskup Frankowski.

Biskup Wiesław Lechowicz uważa, że modląc się w intencji Polski, powinniśmy się modlić przede wszystkim za siebie. Chodzi o to, żebyśmy kształtowali swoje życie według wartości opartych na Ewangelii, żebyśmy byli sami ludźmi uczciwymi, żebyśmy starali się to nasze codzienne życie przepajać miłością Pana Boga i drugiego człowieka - powiedział biskup Lechowicz. Wyraził przekonanie, że jeśli będziemy się o to modlić, to automatycznie będzie to oznaczać dobrą modlitwę dla naszego kraju.

Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze zakończył Apel Jasnogórski. Prowadzący modlitwę biskup Tadeusz Płoski zwrócił uwagę na fakt, że w mediach coraz rzadziej pojawia się słowo "naród", gdy mowa o Polakach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)