Trwa ładowanie...
06-08-2007 10:20

Uroczysta przysięga żołnierzy w 93. rocznicę wymarszu Kadrówki


560 żołnierzy Wojska Polskiego z pododdziałów
reprezentujących siły powietrzne, marynarkę wojskową i wojska
lądowe złożyło uroczystą przysięgę wojskową na
płycie Rynku Głównego w Krakowie.

Uroczysta przysięga żołnierzy w 93. rocznicę wymarszu KadrówkiŹródło: PAP
dtnbmyf
dtnbmyf

Przysięga młodych roczników wojska odbyła się w 93. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego. Rano z krakowskich Oleandrów wyruszyli do Kielc uczestnicy 42. marszu szlakiem "Kadrówki".

Tekst przysięgi odczytał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor. Po złożonej przysiędze żołnierze razem z chórem wojskowym odśpiewali Bogurodzicę. To nowy element w tej ceremonii.

II Korpus Zmechanizowany, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i 6. Brygada Desantowo-Szturmowa otrzymały flagi narodowe. Flagi wręczył minister obrony narodowej Aleksander Szczygło.

Jak powiedział szef MON, I Kompania stała się zaczątkiem sił zbrojnych, które przywróciły Polakom własne państwo. Pamiętajcie też, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją szanować i chronić. Dlatego od dziś, od dnia, w którym przed tu zgromadzonymi rodakami i własnymi rodzinami przysięgliście wierną służbę Rzeczypospolitej spoczął na was wielki obowiązek. Wypełnijcie go z honorem- zwrócił się do żołnierzy Szczygło.

dtnbmyf

Decyzją szefa MON 6 sierpnia został ustanowiony dniem przysięgi wojskowej.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Michał Kamiński odczytał list prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym zapewnił on, że będzie działał dla wzmocnienia potencjału i siły bojowej Wojska Polskiego.

Kardynał Stanisław Dziwisz pozdrowił zgromadzonych na Krakowskim Rynku. Życzę Wojsku Polskiemu, aby zawsze stawało na straży honoru Polski, suwerenności, niepodległości, ale bez rozlewu krwi - powiedział.

Honorowy patronat nad obchodami objęli prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

dtnbmyf

Podczas uroczystości odczytano historyczny rozkaz Komendanta Józefa Piłsudskiego do złączonych w Kompanię Kadrową oddziałów Związków i Drużyn Strzeleckich z 3 sierpnia 1914 roku. "Odtąd nie ma Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście, jesteście żołnierzami polskimi" - pisał w rozkazie Piłsudski. Jak podkreślał, "Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granice rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna Wojska Polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie Ojczyzny". "Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was, jako Pierwszą Kadrową Kompanię" - kończył w rozkazie.

I Kompania zwana "Kadrówką", licząca 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to - zdaniem historyków - miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej" i demonstrując wolę walki o niepodległą Polskę.

dtnbmyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtnbmyf
Więcej tematów