Trwa ładowanie...
d1zga4e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Uroczysta premiera filmu "Powstanie Warszawskie"

Uroczystą premierę filmu "Powstanie Warszawskie", zmontowanego z autentycznych zdjęć z 1944 r., pochodzących z powstańczych kronik, zorganizowano w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Na widowni zasiedli m.in. weterani powstania oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstańcy warszawscy, którzy zostali uwiecznienia na zdjęciach dokumentalnych wykorzystanych w filmie oraz twórcy filmu
Powstańcy warszawscy, którzy zostali uwiecznienia na zdjęciach dokumentalnych wykorzystanych w filmie oraz twórcy filmu (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d1zga4e

W imieniu weteranów walk o stolicę głos przed projekcją zabrał prof. Witold Kieżun, jeden z powstańców, którzy zostali uwiecznieni w filmie. Postawę mieszkańców Warszawy podczas powstania określił słowami: "niesłychana jedność".

- Za chwilę zobaczycie nas, powstańców warszawskich 70 lat temu (...) w tym wspaniałym zrywie walki o wolność. Powstanie to była nasza decyzja, to była decyzja ludu Warszawy - takimi słowami profesor powitał widzów podczas premiery.

d1zga4e

Wspominając powstanie podkreślał: - Zupełnie niesłychana sytuacja, pareset tysięcy ludzi myśli tak samo, jednością. W związku z tym, na hasło "Polska" okazuje się, że - solidarność. Na hasło "Polska" - jedność. Ten zryw wspaniały, ta satysfakcja w jedności zostały w naszej pamięci - mówił Witold Kieżun.

- Tak sobie pomyślałem: udało się być jednością, udało nam się być solidarnymi w obliczu strasznej grozy. A może by się nam też udało nie w obliczu tej grozy, ale w okresie pokoju? Żeby doprowadzić do tego, że na hasło "Polska" odzew jest - solidarność, na hasło "Polska" odzew jest - jedność - powiedział profesor.

Producentem filmu "Powstanie Warszawskie" jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrektor muzeum Jan Ołdakowski podkreślił podczas środowej premiery, że "Powstanie Warszawskie" to wyjątkowe dzieło nie tylko z powodu swej nowatorskiej formy, ale przede wszystkim dlatego, że "ma największą obsadę aktorską, jaką można sobie wyobrazić". Film - tłumaczył Ołdakowski - opowiada o warszawiakach, którzy za wolność gotowi byli płacić najwyższą cenę.

- W tym filmie bohaterem jest całe miasto (...) żołnierze walczący na barykadach, sanitariuszki, ludzie budujący barykady i kryjący się w piwnicach przed bombami, zabici i ranni. Ale też dzieci oglądające "powstańczy teatrzyk". Cały wielki organizm walczącego miasta połączony wspólnotą losów - powiedział Ołdakowski.

d1zga4e

Film został zmontowany z autentycznych dokumentalnych zdjęć z 1944 roku. Zdjęcia te wybrano z powstańczych kronik, nakręconych w walczącej stolicy przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, m.in. przez Antoniego Bohdziewicza "Wiktora".

Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów, skonstruowano następnie fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał poddano po montażu koloryzacji oraz udźwiękowiono.

Na potrzeby filmu napisano ponadto specjalne dialogi, które czytają aktorzy, wśród nich Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. Część to dialogi fikcyjne, wymyślone przez twórców filmu. Niektóre wypowiedzi są jednak prawdziwe - odtworzono je dzięki analizie zdjęć z kronik i skorzystaniu z pomocy specjalistów od czytania z ruchu warg.

Ostateczny efekt jest taki, że film "Powstanie Warszawskie" - w którym na kolejnych kadrach widać powstańców oraz ludność cywilną - wygląda, jakby nakręcono go współcześnie i robi na widzu ogromne wrażenie.

d1zga4e

Na długiej liście osób, które pracowały nad tym filmem, są m.in.: Jan Komasa (autor pomysłu na fabułę), specjaliści ze Studia Produkcyjnego Orka (odpowiedzialni za koloryzację czarno-białego materiału i postprodukcję powstańczych kronik) oraz reżyser dźwięku Bartosz Putkiewicz.

Przed premierowym pokazem Komasa powiedział dziennikarzom: - Chciałem, żeby ludzie zobaczyli prawdziwe powstanie (...) pokazać, jak było naprawdę. Jak mówił, film umożliwi widzom "konfrontację z wyobrażeniami na temat historii". Weteranów powstania, którzy przybyli na premierę publiczność w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej nagrodziła oklaskami.

Film "Powstanie Warszawskie" trwa 85 minut, w piątek 9 maja trafi do kin w całym kraju. Jest określany jako "pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych".

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów