Trwa ładowanie...
d1hd0o6
20-12-2006 15:10

Urban chciał, by Walter ocieplił wizerunek ZOMO

Rzecznik rządu PRL Jerzy Urban proponował w 1983 r. szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi utworzenie w tym resorcie specjalnego pionu propagandowego, do którego polecał m.in. Mariusza Waltera - informuje "Biuletyn IPN". Do powołania takiego pionu ostatecznie nie doszło.

Share
d1hd0o6

Mariusz Walter nie będzie komentował tej sprawy - powiedziała Anna Czerniejowska z ITI. W redakcji "Nie" poinformowano, że naczelny pisma Jerzy Urban jest na urlopie i nie ma możliwości skontaktowania się z nim.

Sprawę opisał historyk z IPN Grzegorz Majchrzak w artykule pt. "Towarzysz Urban proponuje", zamieszczonym w najnowszym "Biuletynie IPN" z listopada-grudnia br.

W publikowanym tam poufnym liście do Kiszczaka z 22 lutego 1983 r. rzecznik rządu proponuje utworzenie w MSW odrębnego pionu służby propagandowej, którego celem miałoby być m.in. "programowanie i realizacja 'czarnej propagandy'" oraz "prowadzenie przemyślanej, zręcznej i stałej kampanii na rzecz zmiany obrazu SB, MO i ZOMO w społeczeństwie i inicjowanie akcji tych służb dla ocieplenia ich wizerunku". Według Urbana, miałoby to być realizowane m.in. przez "tworzenie własnych programów telewizyjnych, radiowych i reportaży pisanych, a także kompletowanie dokumentacji, którą następnie wykorzystywaliby dziennikarze pracujący w odpowiednich środkach masowego przekazu".

Według Urbana, decydujące znaczenie miała obsada kadrowa; "trudno jednak znaleźć dobrych dziennikarzy, którzy zdecydują się na przejście do MSW". Zaproponował trzy kandydatury: na pierwszym miejscu wymienił Mariusza Waltera, który "nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV - jednym słowem nie kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową".

d1hd0o6

Zdaniem rzecznika rządu PRL, Walter to "najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce", który "przedstawia tow. Mieczysławowi Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych". Urban dodawał, że Walter "znalazł się w konflikcie z grupą ludzi TV skupionych w Komitecie Zakładowym PZPR" oraz że "wysuwano wobec niego fałszywe oskarżenia: o nadużycia finansowe (upadło) i członkostwo w 'Solidarności' - zupełnie nieprawdziwe".

Urban przypominał, że Walter został pozytywnie zweryfikowany w stanie wojennym w 1982 r., ale "sam usunął się z TV, mając dość nękania go". Według Urbana, "sprawę zna gen. Wojciech Jaruzelski; dwukrotnie polecał przyjąć go na powrót do TV. Popiera ten zamysł także Rakowski", ale "Walter zwleka z decyzją powrotu, żądając satysfakcji i pognębienia jego wrogów". Urban dodał, że Walter "na razie pracuje w firmie polonijnej, gdzie robią wideo-kasety, nie jest tą pracą usatysfakcjonowany".

Według Urbana, Walter ("wielki talent i wulkan energii") był więc "do wzięcia". Zarazem rzecznik ostrzegał, że "wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wysokie stanowisko w TV, jak tam mu się oczyści przedpole". Na koniec Urban tak określił Waltera: "Oczywiście członek PZPR, ale raczej profesjonalista niż polityk".

Inne kandydatury Urbana to Ryszard Kotowicz ("były sekretarz organizacyjny KW PZPR Nowy Sącz usunięty za wycieczkę członków aparatu KW połączoną z pijaństwem") oraz Zbigniew Regucki ("kandydatura ryzykowna politycznie, bo usunięty obecnie z redaktora naczelnego +Zdania+ w Krakowie za tendencje rewizjonistyczne").

d1hd0o6

Według Majchrzaka, Kiszczak uznał, że kandydatura Waltera miała wymagać "bardzo starannego sprawdzenia"; pozostałych kandydatów szef MSW odrzucił. W końcu MSW odpisało Urbanowi, że cele przezeń zakładane można osiągnąć bez powoływania odrębnego pionu, bo jest to zbyt kosztowne, może być nieskuteczne oraz może "sprzyjać ujawnieniu ważnych tajnych informacji".

W konkluzji Majcharzak podkreślił, że chodziło o to, by pion nie powstał - "propozycja Urbana oznaczała bowiem przetasowania organizacyjne i kadrowe (m.in. zmniejszenie roli utworzonego w stanie wojennym Biura Studiów MSW, specjalnej jednostki SB utworzonej do zwalczania 'Solidarności'), czym oczywiście nie byli zainteresowani wyżsi funkcjonariusze MSW".

Twórca TVN Mariusz Walter pracował w TVP od 1963 r. Był autorem popularnego programu "Turniej miast" i "Studio 2". O publikacji "Biuletynu IPN" napisał w środę "Nasz Dziennik".

d1hd0o6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hd0o6
d1hd0o6
Więcej tematów