PolskaUPR i WiP Korwina-Mikkego łączą się w jedną partię

UPR i WiP Korwina-Mikkego łączą się w jedną partię

Konwenty krajowe UPR i założonej przez Janusza Korwina-Mikkego partii Wolność i Praworządność podjęły w sobotę w Krakowie decyzję o połączeniu obu formacji pod wspólną nazwą UPR-WiP. Otrzymaliśmy sprostowanie w tej sprawie.

Siedzibą nowej partii będzie Warszawa. W ciągu pół roku zarząd UPR-WiP może podjąć decyzję o zmianie nazwy partii.

Obradujące jednocześnie konwenty UPR oraz WiP uchwaliły przejście członków obydwu partii do nowej formacji. UPR ma ok. 400 członków, a WiP - 314.

W skład zarządu UPR-WiP wejdą władze obydwu partii. Dotychczasowym prezesem UPR był krakowianin Stanisław Żółtek, a WiP - Korwin Mikke.

- Uznaliśmy za dziwaczną sytuację, gdy dwie partie o identycznych korzeniach, programie, mające tego samego idola - Janusza Korwina-Mikkego - tworzą dwie formacje i walczą o ten sam, niezbyt wielki, elektorat - powiedział Stanisław Żółtek.

Podobnego zdania był Janusz Korwin-Mikke, który nie krył zadowolenia z partyjnej fuzji. - Decyzję o połączeniu podjęły obydwie partie. Dwie partie o identycznym programie nie bardzo mogą walczyć o ten sam elektorat. To połączenie podyktowała logika - powiedział Korwin-Mikke.

Według niego, korzyści z połączenia mogą być widoczne dopiero przed wyborami parlamentarnymi, bo do wyborów samorządowych nowa partia nie jest już w stanie wystawić kandydatów.

Janusz Korwin-Mikke wystąpił z UPR i założył WiP w reakcji na próbę rozłamu w łonie partii. Próba ta ostatecznie okazała się nieskuteczna, jej inicjatorom - usiłującym przejąć władzę w partii - nie udało się zarejestrować w sądzie nowego składu zarządu. Na czele UPR pozostał Stanisław Żółtek, jednak z partii odeszło ok. 100 osób.

Sprostowanie

W nawiązaniu do informacji zamieszczonej na portalu Wirtualna Polska pt. „UPR i WiP Korwina-Mikkego łączą się w jedną partię”, informujemy, że:

1. Stanisław Żółtek nie jest (i nigdy nie był) wpisanym do KRS Prezesem UPR, dlatego zwołane przez niego zebranie nie jest legalnym Konwentem UPR. Tym samym decyzje podjęte na tym zjeździe nie są wiążące prawnie dla Członków UPR.

2. Janusz Korwin-Mikke wystąpił z UPR dzień po Konwencie UPR z 17.10 ub. r., ponieważ nie zgadzał się z jego personalnymi rozstrzygnięciami. Żaden „rozłam” nie miał wtedy miejsca. Można takiego określenia użyć co najwyżej wobec wydarzeń z tego roku, tymczasem WiP powstała jeszcze w 2009 roku.

3. Unia Polityki Realnej nie łączy się z żadnym podmiotem politycznym. Przeciwnicy oraz zwolennicy wiodącej roli J. Korwin-Mikkego w UPR zarejestrowali w PKW oddzielne komitety wyborcze (KWW Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikkego oraz KW UPR): http://www.pkw.gov.pl/pkw2/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=23064&news_id=44593&layout=1&page=text które niezależnie od siebie zbierają podpisy w celu rejestracji list kandydatów w wyborach do sejmików wojewódzkich w całej Polsce. Spór więc trwa dalej.

Marcin Motylewski Rzecznik Prasowy UPR

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (56)