Trwa ładowanie...

Upolitycznianie sądów. Rafał Bochenek porównał sędziów do RPO

- Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce jest upolityczniony? Prezes Narodowej Izby Kontroli jest upolityczniony? W konstytucji RPO jest niezależny, prezes NIK również ma przymiot niezależności, a oni też są wybierani przez Sejm - odpowiedział na zarzut upolityczniania przez PiS sądów rzecznik rządu Rafał Bochenek.

d3hrxvo
d3hrxvo

We wtorek w #dzieńdobryWP Kamila Biedrzycka-Osica w rozmowie z Bochenkiem przypomniała, że w środę w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy dot. zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zwróciła też uwagę, że przedstawiciele takich instytucji jak Sąd Najwyższy, ONZ czy Rzecznik Praw Obywatelskich działania rządu oceniają jako "ostateczne dobicie konstytucyjnie gwarantowanej zasady demokracji w kraju". Do tych słów odniósł się Bochenek.

- To są opinie polityczne, niefachowe, niemerytoryczne - zaznaczył. Dopytywany o to, czy jego zdaniem RPO jest instytucją polityczną, porównał go do sędziów KRS. Dlaczego Rada Europy czy OBWE apelują, by nie przyjmować ustawy? - Te argumenty są dla mnie zupełnie niezrozumiałe i podszyte polityką, a nie merytoryką. (...) Te argumenty, które są podawane przez niektóre osoby, które reprezentują te organizacje - podkreślił.

d3hrxvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hrxvo
Więcej tematów