PolskaUOP naciskał na prokuraturę ws. zatrzymania Modrzejewskiego?

UOP naciskał na prokuraturę ws. zatrzymania Modrzejewskiego?

Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę PKN Orlen zakończyła przesłuchanie prokurator Katarzyny Kalinowskiej. Według przedstawicieli Urzędu Ochrony Państwa 7 lutego 2002 roku prokurator poleciła UOP zatrzymać byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Komisja przesłuchuje osoby związane bezpośrednio z zatrzymaniem wtedy, prezesa spółki.

10.09.2004 | aktual.: 14.09.2004 16:37

Posłowie nie chcieli mówić o szczegółach zeznań prokurator Kalinowskiej. Poseł Antoni Macierewicz powiedział jedynie, że zeznania te stawiają działania UOP-u w świetle sprzecznym z porządkiem prawnym. Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji Andrzeja Aumillera z Unii Pracy prokurator dawała do zrozumienia, że urząd na nią naciskał w sprawie aresztowania Andrzeja Modrzejewskiego, ale "wyraźnie tego nie powiedziała". Teraz zeznaje oficer UOP-u, dowodzący zatrzymaniem Modrzejewskiego Jarosław Dąbrowski.

Zarówno on, jak i Katarzyna Kalinowska zeznawali już w tej sprawie przed sejmową komisją do spraw służb specjalnych. Sprzeczne wersje wydarzeń jakie przedstawili były jedną z przesłanek powstania sejmowej komisji śledczej.

Podczas składania zeznań przed komisją prokurator utrzymywała, że do zatrzymania Andrzeja Modrzejewskiego doszło z inicjatywy UOP-u, natomiast Urząd twierdził, że wykonywał zalecenia prokuratury,

Poseł Zbigniew Wassermann powiedział, że komisja w związku z tymi sprzecznościami najprawdopodobniej przeprowadzi konfrontację między oficerem UOP-u, a prokurator.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)