Uniwersytet Jagielloński wprowadza aplikację dla osób transpłciowych
Przy pomocy aplikacji studenci UJ wybiorą imię, którym ma posługiwać się wykładowca. Jak przekazało radio Eska, systemy uczelni będą wyświetlać imię danego studenta zgodne z płcią przez niego odczuwaną.
Systemy internetowe UJ zostały przystosowane na potrzeby transpłciowych i niebinarnych studentów, którzy z powodu braku akceptacji nie brali udziału w zajęciach. Aplikacja umożliwi przedstawienie studenta zgodnie z odczuwaną ich tożsamością płciową.
Projekt "Stop LGBT". Ks. prof. Alfred Wierzbicki: biskupi powinni mieć więcej wyobraźni i miłosierdzia
Decyzja władz uczelni ma związek m.in. z apelami organizacji TęczUJ, która poprosiła o interwencję w tej sprawie. Dzięki nagłaśnianiu problemu UJ stworzył specjalną nakładkę informatyczną na potrzeby uczelnianych systemów takich jak USOSweb i Pegaz czy na platformie Microsoft Teams.
UJ z odezwą do polityków
Przypomnijmy, że UJ jest jedną z niewielu uczelni, które postanowiły wziąć udział w debacie na temat sytuacji osób LGBT+ w Polsce.
W czerwcu Kolegium Rektorsko-Dziekańskie Uniwersytetu Jagiellońskiego wystosowało specjalne oświadczenie, w którym zwróciło się do polityków zaangażowanych w tegoroczną kampanię prezydencką o zaprzestanie stygmatyzowania i atakowania osób LGBT+.