Trwa ładowanie...
d4fbl2i
21-02-2005 20:10

Unijny program pomocy dla Iraku

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej przyjęli na spotkaniu w Brukseli program pomocy dla Iraku w wysokości 200 mln euro, który obejmie m.in. szkolenie policji i pomoc w tworzeniu miejsc pracy.

d4fbl2i
d4fbl2i

Daliśmy nasze polityczne poparcie dla misji Unii Europejskiej w Iraku, w ramach której zapewnimy m.in. szkolenie policji - powiedział na konferencji prasowej Jean Asselborn, szef dyplomacji Luksemburga, który przewodniczy w tym półroczu UE.

"Misja którą dziś (w poniedziałek) zatwierdziliśmy to pierwsze wspólne działanie wszystkich członków UE w sprawie Iraku, które będzie miało znaczenie większe niż tylko kwoty przeznaczone na pomoc. (...) Dziś poprzez tą decyzję wyjdziemy poza wartości ekonomiczne, zaznaczamy naszą obecność w Iraku jako europejskiej wspólnoty - szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana

Jest to bardzo ważne w świetle jutrzejszego (wtorkowego) spotkania z Bushem - dodał Solana.

Z oferowanej kwoty 200 mln euro, Unia Europejska zamierza przeznaczyć 130 mln euro na rozwój podstawowych usług oraz miejsc pracy. 15 mln chce przekazać na wsparcie techniczne sektora energetycznego i handlu, a 10 mln euro wesprze procesy polityczne. Pozostałe 45 mln euro pozostawione będzie jako rezerwa, by "reagować bardzie elastycznie na nowe okoliczności i odpowiedzieć na potrzeby określane przez nowy iracki rząd".

d4fbl2i

Asselborn poinformował również, że UE zobowiązała się do ścisłej współpracy z tymczasowym rządem irackim i "następnymi rządami w nadchodzących tygodniach".

Ponadto Komisja i kilka krajów UE już zapowiedziało swoją pomoc dla procesu konstytucyjnego w Iraku, jak tylko zwrócą się do nich o to przedstawiciele władz irackich. Odbędzie się to przy pełnej współpracy z ONZ - powiedział Asselborn.

Krzysztof Grad

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj