Trwa ładowanie...
d11nhaz

UNICEF: połowa poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Afganistanie to dzieci

Szacuje się, że połowa poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Afganistanie to dzieci. Są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo, bo bardzo trudne warunki pogodowe uniemożliwiają dotarcie do nich z pomocą - informuje UNICEF.
Share
UNICEF: połowa poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Afganistanie to dzieci
Źródło: PAP/EPA, Fot: JAWAD JALALI
d11nhaz

W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Azję Południową, zginęło co najmniej 228 osób, głównie w Pakistanie i Afganistanie. Prawdopodobnie nie jest to jeszcze ostateczny bilans kataklizmu. Ostateczna liczba ofiar może być znacznie większa. Ekipy ratownicze moją problemy z dotarciem do wielu, głównie górskich, rejonów dotkniętych trzęsieniem.

Jak podaje UNICEF, od dwóch dni dotknięte przez trzęsienie ziemi górskie obszary są nawiedzane przez śnieg i ulewny deszcz. Komunikacja i dostęp do tych obszarów są więc bardzo utrudnione. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją dzieci poszkodowanych przez trzęsienie ziemi. Wraz ze spadkiem temperatur bezpieczeństwo dzieci i ich dobrobyt są zagrożone - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektorka UNICEF ds. Azji Południowej Karin Hulshof.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,5, jego epicentrum znajdowało się w Afganistanie, ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, w prowincji Badachszan, która graniczy z Pakistanem, Tadżykistanem i Chinami. Hipocentrum (ognisko wstrząsów) znajdowało się na głębokości prawie 200 km.

d11nhaz

Badachszan to jeden z najuboższych i najbardziej zacofanych regionów Afganistanu; wiosną, gdy zaczynają topnieć śniegi, regularnie dochodzi tam do osunięć ziemi. Najwięcej ofiar jest w prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) i na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Docierają stamtąd informacje o zawalonych domach, panice, osunięciach się ziemi.

d11nhaz

Podziel się opinią

Share
d11nhaz
d11nhaz
Więcej tematów