Trwa ładowanie...
d2oeyh4

Unicef ostrzega przed nowym exodusem z Afryki. "Pokolenie Afryka 2030”

Do 2050 r. ludność Afryki podwoi się do 2,5 mld osób – zakłada Unicef. Organizacja pomocy dzieciom wzywa do szybkiego działania, inaczej grozi "społeczna i gospodarcza katastrofa”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lata od teraz do 2030 roku będą decydujące dla przyszłości Afryki
Lata od teraz do 2030 roku będą decydujące dla przyszłości Afryki (PAP, Fot: Maja Hitij)
d2oeyh4

Na gigantyczne potrzeby inwestycyjne w Afryce wskazuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci - Unicef. Potrzeby te wynikają z utrzymującego się wysokiego przyrostu naturalnego. Wprawdzie przyrost ten może być dla kontynentu ogromną szansą i wyzwolić miliony ludzi z nędzy - stwierdza Unicef w aktualnym raporcie "Pokolenie Afryka 2030”, ale konieczne jest do tego zdecydowane działanie i to natychmiastowe. W przeciwnym wypadku grozi "społeczna i gospodarcza katastrofa”, która "zmusi miliony ludzi do ucieczki”.

– Znajdujemy się w krytycznej fazie, jeżeli chodzi o dzieci Afryki – powiedziała Leila Pakkala, dyrektor regionalna Unicef dla Afryki Wschodniej i Południowej – Absolutnym priorytetem do 2030 r. muszą być inwestycje na rzecz opieki zdrowotnej, ochrony dzieci i kształcenia.

Decydujące lata

Już w 2030 r. w Afryce będzie 750 mln dzieci, o 170 mln więcej niż obecnie. Dlatego w następnych 13 latach potrzebne będą dodatkowo cztery miliony fachowców w sektorze opieki zdrowotnej i blisko sześć milionów nauczycieli. Lata od teraz do 2030 roku będą decydujące dla przyszłości Afryki, ale nie tylko dla tego kontynentu.

d2oeyh4

- Wobec rozmiarów przemian demograficznych w Afryce bezczynność pociągnie za sobą koszty wyższe niż kiedykolwiek przedtem - ostrzega raport Unicef. Splot elementów takich jak wysoki przyrost naturalny, ryzyko, jakie niosą z sobą zmiany klimatyczne, gwałtowna urbanizacja i związane z nią zanikanie więzi społecznych, może doprowadzić do rosnącego raptownie bezrobocia, biedy i nowych ruchów migracyjnych.

Wysoki wskaźnik urodzin

Według prognoz ONZ ludność Afryki podwoi się z obecnie 1,2 mld mieszkańców do 2,5 mld w 2050 roku. Wskaźnik urodzin jest na Czarnym Lądzie ciągle jeszcze znacznie wyższy niż w pozostałych częściach świata: statystycznie afrykańska kobieta między 15. a 49. rokiem życia rodzi 4,5 dziecka – na świecie to statystyczne 2,5 dziecka. Najwyższy wskaźnik urodzin na naszym globie ma niezmienie Niger. W tym zachodnioafrykańskim państwie, jednym z najbiedniejszych na świecie, na jedną kobietę przypada średnio 7,2 dzieci.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów obniżenia wskaźnika urodzin i zarazem rozwoju gospodarczego jest kształcenie dziewczynek tak długo, jak to tylko możliwe. "Małżeństwa dzieci prowadzą do wysokiego przyrostu naturalnego, podczas gdy dobre jakościowo wykształcenie (dziewczynek) prowadzi do jego obniżenia i wzrostu wydajności gospodarczej” – głosi raport Unicef. Na przykład w Zachodniej i Centralnej Afryce 40 procent kobiet wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 lat.

Zrabowane dzieciństwo. Druzgocący raport "Save the Children“
Niemcy: Małżeństwo dopiero po ukończeniu 18 lat

Elżbieta Stasik /dpa, kna

d2oeyh4

Podziel się opinią

Share

d2oeyh4

d2oeyh4
Więcej tematów