ŚwiatUNICEF: islamiści zmuszają do walki nawet ośmiolatki

UNICEF: islamiści zmuszają do walki nawet ośmiolatki

Co roku dziesiątki tysięcy dzieci na świecie są zmuszane do udziału w konfliktach zbrojnych jako żołnierze oraz zamachowcy, posłańcy i niewolnicy seksualni. Dżihadyści z Państwa Islamskiego do walki z swoich szeregach zmuszają już ośmiolatków - podaje UNICEF.

UNICEF: islamiści zmuszają do walki nawet ośmiolatki
Źródło zdjęć: © PAP/Inne: | Vianney Le Caer/Pacific Press/ABACAPRESS.COM

12.02.2015 17:30

- Wykorzystywanie nieletnich w konfliktach zbrojnych stanowi zbrodnię wojenną - przypomniał w czwartek w Kolonii szef UNICEF, Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom, w Niemczech Christian Schneider. Tego dnia na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy.

Różne są szacunki co do liczby zmuszanych do tego dzieci; w części źródeł mowa jest o ok. 250 tysiącach.

Według danych UNICEF dzieci wykorzystywane są w konfliktach zbrojnych w 18 krajach, m.in. w Afganistanie, Jemenie, Somalii, Sudanie, Syrii, Iraku, Mali, Kolumbii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Jak podkreślił Schneider, liczba dzieci żołnierzy jest obecnie największa od drugiej wojny światowej, a sprzyja temu zalew "dziecinnie łatwej w obsłudze" broni małego kalibru. - Zbrojne partyzantki często porywają dziewczynki i chłopców, a następnie zmuszają ich do walki lub dokonywania samobójczych zamachów lub do służenia jako posłańcy, kucharze, sanitariusze czy niewolnicy seksualni - dodał.

Często nękane ubóstwem i bezrobociem dzieci lub ich rodzice sami postanawiają się przyłączyć do zbrojnej organizacji. Dla takich ugrupowań dzieci, posłuszne i dające łatwo sobą manipulować, stanowią "korzystną alternatywę dla dorosłych żołnierzy".

Działające w Syrii i Iraku islamistyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS) "rekrutuje" nawet ośmioletnie dzieci; niektóre są zmuszane do oglądania egzekucji, a nawet do ich przeprowadzania.

UNICEF zaapelował o demobilizację walczących nieletnich, a także o systematyczną dokumentację przestępstw popełnianych przez rekrutujące ich organizacje w celu ukarania winnych.

Widać też jednak niewielkie postępy w walce z tym procederem - przekonuje UNICEF. Z pomocą Funduszu od 1998 roku udało się doprowadzić do demobilizacji ponad 100 tys. nieletnich; w 2014 r. niewielkie sukcesy odnotowano w Sudanie Południowym i Birmie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)