PolskaUnia wyleczy, ale...

Unia wyleczy, ale...


Planujesz po 1. maja służbowy wyjazd za granicę? Albo rodzinną wycieczkę? Pamiętaj, że będziesz mógł skorzystać z tamtejszej służby zdrowia. Warunkiem jest posiadanie specjalnego formularza. Po świętach w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia ruszą punkty informacyjne, w których dowiemy się między innymi, ile i za jakie usługi będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Zapewne, nie obędzie się bez kolejek.

Wraz z wejściem Polski do Unii i otwarciem granic, zmienia się praktycznie wszystko w zasadach leczenia, finansowania, a także wymogach, jakie należy spełnić chcąc bezpłatnie skorzystać ze służby zdrowia na terenie krajów UE. Każdy, kto po 1. maja wybiera się za granicę i jest ubezpieczony, powinien wyposażyć się w formularz uprawniający do bezpłatnego korzystania z miejscowej służby zdrowia.

- Ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo do bezpłatnej opieki. To prawo po prostu podróżuje razem z nim - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.

W zależności od charakteru wyjazdu, do wyboru będziemy mieli dwanaście rodzajów druków. Najbardziej popularny to formularz E-111, wydawany każdemu ubezpieczonemu w UE, który czasowo przebywa w innym państwa członkowskim - na przykład na wycieczce, podróży służbowej, czy wczasach. Takie zaświadczeniu da jego właścicielowi prawo do skorzystanie z bezpłatnego leczenia. Ale uwaga: tylko w nagłych wypadkach tj. w stanie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, czy zagrożenia życia.

Należy pamiętać, że nie we wszystkich krajach obowiązują takie same procedury rejestrowania się. Na przykład w Danii, Holandii, czy Norwegii, formularz E -111 okazuje się bezpośrednio lekarzowi albo pracownikowi placówki. W Austrii, Francji, Irlandii, we Włoszech czy Niemczech, najpierw należy zgłosić się do miejscowej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego (odpowiednik NFZ w Polsce).

Niestety, może się tak zdarzyć, że wskutek niedopełnienia tej formalności, za leczenie zapłacimy z własnej kieszeni. Z pokryciem kosztów będą musiały liczyć się również kobiety w ciąży, które pojadą za granicę i "terminowo" urodzą tam dziecko. Wszystko dlatego, że świadczenia zdrowotne objęte są przepisami UE tylko wówczas, gdy poród odbędzie się poza wyznaczonym terminem.

Otwarcie granic i zmiana zasad leczenia powoduje wiele wątpliwości. Dlatego od 15 maja w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ przy ul. Słowackiego 3 w Bydgoszczy uruchomiony zostanie punkt, w którym udzielane będą szczegółowe informacje na temat wymogów w UE.

Prawdopodobnie już od 20 kwietnia NFZ w Bydgoszczy rozpocznie wydawanie formularzy. W siedzibie są dostępne już wnioski o wystawienie zaświadczeń. - Nie gwarantujemy, że nie będzie kolejek. Wszystko dlatego, że niektóre druki nie zostały zatwierdzone przez Brukselę i po prostu nie dysponujemy nimi. Jak tylko je dostaniemy rozpoczniemy wydawanie - zapewnia B. Nawrocka. -Jeśli wnioski nie będą budziły zastrzeżeń, wnioskujący otrzymają formularze od ręki.
piet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)