PolskaUnia odbuduje Warszawę

Unia odbuduje Warszawę

Odrestaurowanie budynków, starych ulic,
podwórek w kamienicach, terenów zielonych może nastąpić w ramach
założeń "Lokalnego Programu Rwitalizacji dla miasta Warszawy na
lata 2005-2013". Na ten temat odbyła się konferencja
władz miasta i przedstawicieli warszawskich dzielnic. Mazowsze na
rewitalizację może otrzymać 134 mln euro z Unii Europejskiej.

Przez rewitalizację rozumiemy przywracanie poszczególnym miejscom w Warszawie, w wymiarze architektonicznym, a także społeczno-gospodarczym odpowiedniego standardu- powiedział pełniący funkcję prezydenta m.st. Warszawy Mirosław Kochalski. Dodał, że dzisiejsze spotkanie ma wymiar konsultacji społecznych.

Zdaniem Stołecznego Konserwatora Zabytków Ewy Nekandy-Trenki rewitalizacja może dotyczyć wszystkich dzielnic stolicy.

Każda z dzielnic wybiera jakieś obszary, obiekty, które mogą znaleźć się w tym programie. Powinny one stanowić przestrzeń publiczną, czyli ulice, place, podwórka, które spełniają funkcję społeczno- kulturalną- podkreśliła.

Dyrektor Biura polityki lokalowej w Urzędzie m.st. Warszawy Mirosława Wnuk podkreśliła, że rewitalizacja to nie remont. Jest to szersze działanie. Jeżeli jest budynek do wyremontowania, to wcześniej musi być stwierdzone, że np. w tym budynku po remoncie powstanie świetlica dla dzieci, albo klub pracy czy też jakiś punkt informacyjny dla pewnej grupy społecznej - dodała.

Podczas konferencji przedstawiciele poszczególnych dzielnic, prezentowali miejsca, którym chcą przywrócić dawną świetność.

Rewitalizacji chcemy poddać m.in. ulicę Langiewicza, zieleniec przy teatrze Ochoty i sam teatr, Plac Narutowicza, Plac Starynkiewicza, okolicę ulicy Tarczyńskiej od Placu Zawiszy do ulicy Dalekiej - powiedziała Irena Jacimirska vel Jazimierska koordynator z Ochoty ds. rewitalizacji.

Halina Książyk odpowiedzialna za rewitalizację na Pradze Północ chce odnowić dalszą część ulicy Ząbkowskiej, budynki na ul. Białostockiej, Brzeskiej, Ząbkowskiej. "Na Ząbkowskiej zaproponowaliśmy zrobienie świetlicy socjo-terapeutycznej dla dzieci. Chcemy też zrobić punkt informacji turystycznej" - powiedziała.

Nowy Świat jest przykładem odnowienia w ramach rewitalizacji.

Według Wnuk nie jest jeszcze znana kwota, jaką ma otrzymać Warszawa z planowanych 134 mln euro przeznaczonych dla Mazowsza na lata 2007-2013. Wstępne założenia programu i tej jakby aranżacji finansowej są uzgodnione przez urząd marszałkowski z UE. Natomiast czy ostatecznie będzie ta akurat taka kwota - będziemy to wiedzieć najprawdopodobniej we wrześniu - dodała. Nie ma jeszcze terminu do kiedy dzielnice mogą zgłaszać swoje projekty miejsc, które wymagają odnowienia.

W styczniu 2005 r. Rada miasta stołecznego Warszawy podjęła Uchwałę w sprawie Lokalnego Uproszczonego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy na lata 2005-2013. Dokument ten stanowił podstawę do ubiegania się przez miasto o unijne środki z europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na działania związane ze zdegradowanymi obszarami miejskimi, przemysłowymi i powojskowymi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)