ŚwiatUnia gotowa wysłać pomoc do oblężonego miasta

Unia gotowa wysłać pomoc do oblężonego miasta

Unia Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych, by chronić mieszkańców oblężonej przez siły Muammara Kadafiego Misraty, ale czeka wciąż na zielone światło ONZ.

Unia gotowa wysłać pomoc do oblężonego miasta
Źródło zdjęć: © AP | Nasser Nasser

- Gdy tylko zostaniemy poproszeni przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), będziemy gotowi - powiedział wysokiej rangi dyplomata UE, proszący o zachowanie anonimowości. Jak dodał, ONZ może już "w nadchodzących dniach" oficjalnie zwrócić się do UE o pomoc.

Omówił podania szczegółów takiej operacji, sygnalizując jednak, że mogłaby obejmować zarówno ewakuację rannych z Misraty drogą morską, jak też dostarczenie do miasta wody, lekarstw i żywności.

Niemcy ogłosiły wolę uczestnictwa w unijnej operacji, podczas gdy odmawiały udziału w misji NATO.

Misrata jest od półtora miesiąca ostrzeliwana przez wojska Kadafiego. Według organizacji humanitarnych, w liczącym 300 tys. mieszkańców mieście kilkaset osób zginęło bądź zostało rannych.

Kraje UE podjęły już tydzień temu formalną decyzję umożliwiającą przeprowadzenie - w razie potrzeby - unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Operacja otrzymała nazwę EUFOR Libya, a jej dowództwo znajdzie się w Rzymie.

Ówczesna decyzja daje "podstawy prawne" do przyszłej operacji, natomiast decyzja o uruchomieniu EUFOR Libya będzie przyjęta przez Radę po zatwierdzeniu planu operacji i zasad zaangażowania. Później Unia Europejska może przeprowadzić operację militarną w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP) dla wsparcia pomocy humanitarnej w regionie, jeśli zostanie poproszona przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

Kwatera główna operacji w Libii ma się mieścić w Rzymie. Wcześniej rozważano także Brukselę. Na dowódcę ewentualnej operacji został wyznaczony kontradmirał Claudio Gaudiosi.

Operacja EUFOR Libya - jeśli państwa UE nie zdecydują inaczej - zakończy się najpóźniej w ciągu 4 miesięcy "po osiągnięciu zdolności operacyjnej". Wspólne koszty operacji szacuje się na 7,9 miliona euro.

Z Brukseli Inga Czerny

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)