Unia deklaruje wsparcie dla palestyńskiego rządu jedności narodowej
Szefowie dyplomacji państw UE przyjęli deklarację wspierającą tworzenie przez prezydenta Mahmuda
Abbasa palestyńskiego rządu jedności narodowej z udziałem Hamasu i
ruchu Fatah.
Rząd ten zastąpiłby obecny gabinet kierowany przez Hamas, który jest uznawany za ruch terrorystyczny.
Ponadto ministrowie zaprosili prezydenta Abbasa na rozmowy w Nowym Jorku przy okazji dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu.
Powinnyśmy wykorzystać tę nową sytuację, by wesprzeć proces pokojowy - powiedział szef fińskiego MSZ Erkki Tuomioja. Finlandia sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej.
Zdaniem fińskiego ministra, utworzenie rządu jedności narodowej z udziałem ugrupowania Abbasa Fatah, oraz Hamasu, daje nadzieję na zakończenie "blokady", jaka powstała po styczniowych wyborach, w których zwyciężył Hamas.
Zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone zbojkotowały utworzony w następstwie wyborów rząd Hamasu, gdyż ten odmawia uznania Izraela i wyrzeczenia się przemocy.
Minister Tuomioja, pytany, czy UE wymaga obecnie deklaracji o uznaniu Izraela i wyrzeczeniu się przemocy od nowego rządu lub od Hamasu, powiedział, że Unia kieruje swe postulaty "ogólnie do rządu".
Przedstawiciele UE podkreślili jednak, że z wznowieniem bezpośredniej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej czekają na program nowego rządu, w którym spełnione będą oczekiwania Kwartetu Madryckiego (UE, USA, ONZ i Rosja) w sprawie uznania Izraela, wyrzeczenia się przemocy i respektowania uzgodnionych zasad procesu pokojowego.
UE zdecydowała, by o trzy miesiące przedłużyć obecny mechanizm pomocy międzynarodowej dla Autonomii, omijający administrację rządu Hamasu. Chodzi o pomoc dla szpitali, szkół, paliwo dla elektrowni i zasiłki dla najbiedniejszych. Komisja Europejska wydała już w ramach tego mechanizmu 102 mln euro.
Inga Czerny