Umowa samorządowa między PO a PiS - podpisana
Partyjne porozumienie (PAP/Tomasz Gzell)
Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość podpisały w czwartek umowę samorządową. Wystawią wspólne listy do sejmików wojewódzkich, ale na Mazowszu pójdą do wyborów oddzielnie, a na Podkarpaciu - w szerszej koalicji.
Prezes PiS Lech Kaczyński oraz szef Platformy Maciej Płażyński podkreślali, że są usatysfakcjonowani podpisaniem wspólnego porozumienia.
Według Kaczyńskiego, podpisana umowa samorządowa to pierwszy krok do porozumienia politycznego przed wyborami parlamentarnymi w 2005 r. Sądzimy, że na jesieni zaczniemy długą, ale prowadzoną niezupełnie publicznie dyskusję na temat naszych programów - powiedział.
Dzisiaj podpisana umowa to pierwszy krok do porozumienia politycznego, które obejmie rok 2005, chyba żeby rozwój sytuacji w kraju spowodował, że wybory parlamentarne byłyby wcześniej - zaznaczył prezes PiS.
Również Płażyński podkreślił, że umowa to krok w kierunku budowania szerokiego bloku centroprawicowego, który mógłby skutecznie rywalizować o władzę w wyborach parlamentarnych.
Prezes PiS chciałby, aby obie partie wspólnie osiągnęły w wyborach samorządowych wynik wyższy niż mają w sumie obecnie w sondażach. Kaczyński liczy na to, że będzie to powyżej 26%.
PiS i PO zobowiązały się w umowie do niezawierania koalicji politycznych z SLD i Samoobroną oraz do harmonijnej współpracy swoich wspólnych reprezentacji w trakcie całej kadencji samorządów 2002-2006.
W Warszawie PiS i PO wystawią własnych kandydatów na prezydenta. PiS - Lecha Kaczyńskiego, a Platforma - Andrzeja Olechowskiego. (jask)