PolskaUmorzono śledztwo ws. byłego komendanata braniewskiej policji

Umorzono śledztwo ws. byłego komendanata braniewskiej policji

Umorzono śledztwo w sprawie byłego komendanta
powiatowego policji w Braniewie (Warmińsko-Mazurskie) Zygmunta
Sznazy, odwołanego w marcu ze stanowiska w związku z rzekomym
molestowaniem kobiety, która starała się o pracę w Komendzie
Policji w Braniewie.

Prowadząca sprawę elbląska prokuratura poinformowała, że śledztwo umorzono ponieważ nie dopatrzono się w sprawie znamion czynu zabronionego - nie doszło do molestowia.

W marcu po złożeniu doniesienia przez kobietę rozpoczęło się postępowanie prokuratorskie w sprawie rzekomego molestowania; komendant nie był podejrzany. Sprawę badał również inspektorat Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Sznaza został wówczas odwołany z zajmowanego stanowiska przez komendanta wojewódzkiego policji dla dobra służby, obiektywizmu postępowania przygotowawczego oraz właściwego dalszego funkcjonowania jednostki - informowała w marcu rzecznik Komendy Głównej Policji w Olsztynie Anna Siwek.

W sprawie rzekomego molestowania sprawdzano wiele wątków m.in. motyw zemsty na komendancie, który przyczynił się do oczyszczenia tamtejszej policji po aferze korupcyjnej; część policjantów z Braniewa, podejrzana o współpracę z przemytnikami papierosów i alkoholu z Rosji, została usunięta ze służby.

Według policji, czynności wyjaśniające zostały zakończone ale nie udało się jednoznacznie ustalić, czy komendant był winny w tej sprawie. Policja czekała na wynik ustaleń prokuratury - poinformowała Monika Wejknis z zespołu prasowego policji w Olsztynie.

Umorzenie postępowania przez prokuraturę powoduje, że odwołany komendant będzie mógł wrócić na swoje stanowisko - dodała Wejknis.

Sznaza został powołany na stanowisko szefa braniewskiej policji w czerwcu 2003 r. Współpracując z Centralnym Biurem Śledczym doprowadził do usunięcia z braniewskiej policji funkcjonariuszy podejrzanych o współpracę z przemytnikami.

W aferze korupcyjnej dotyczącej przemytu papierosów i alkoholu przez polsko-rosyjskie przejście w Gronowie 16 policjantom postawiono zarzuty; 14 wydalono ze służby.

Do służby w braniewskiej policji Sznaza przyjął 25 nowych policjantów. Efektem oczyszczenia policji i lepszej pracy funkcjonariuszy w tej jednostce był notowany w 2004 r. spadek przestępstw kryminalnych oraz wzrost wykrywalności sprawców, w porównaniu z 2003 rokiem - dodała Wejknis.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)