Ulicami Warszawy idzie procesja z relikwiami Jana Pawła II
Setki osób uczestniczą w procesji z relikwiami bł. Jana Pawła II, która wyruszyła w Święto Dziękczynienia z pl. Piłsudskiego w Warszawie. Procesja potrwa kilka godzin i zakończy się przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Procesję poprzedziło krótkie nabożeństwo przed krzyżem papieskim na pl. Piłsudskiego.
Kilkunastokilometrowa trasa wiedzie od pl. Piłsudskiego, Traktem Królewskim do Pól Wilanowskich. Na poszczególnych odcinkach relikwie - fragment zakrwawionej po zamachu 13 maja 1981 r. sutanny Jana Pawła II - oraz portret beatyfikacyjny będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk i grup, m.in. wspólnotę akademicką i neokatechumenalną oraz Ruch Światło-Życie.
Na ostatnim odcinku, przy parafii św. Antoniego Marii Zaccarii na ul. Sobieskiego, do procesji włączą się prezydenci, burmistrzowie i przedstawiciele miast papieskich z całej Polski. Dołączy również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Po przybyciu procesji przed Świątynię Opatrzności Bożej, w południe zostanie odprawiona ogólnonarodowa msza święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; homilię wygłosi przewodniczący episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Po mszy świętej relikwie bł. Jana Pawła II zostaną uroczyście przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.
Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza, by propagować ideę wdzięczności Bożej Opatrzności. Dzień ten ma przypominać, że budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich łączy się umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do ojczyzny rozpoczynały się z początkiem tego miesiąca.