Trwa ładowanie...

Ukryte na dnie Morza Czerwonego. Śmiertelne skutki przebywania w ich pobliżu

Nowe badania z Miami pokazują, że rzadkie głębinowe baseny solankowe odkryte w Morzu Czerwonym mogą zawierać wskazówki dotyczące wstrząsów sejsmicznych w regionie, które obejmują tysiąclecia, a nawet mogą rzucić światło na pochodzenie życia na Ziemi.

Basen solankowy odkryty przez ekspedycję OceanXBasen solankowy odkryty przez ekspedycję OceanXŹródło: OceanX
d1yx5fl
d1yx5fl

Głębinowe baseny solankowe to niezwykle słone lub "hipersalinowe" jeziora, które tworzą się na dnie morza. Są jednymi z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi, ale pomimo całkowitego braku tlenu, te rzadkie baseny tętnią życiem i mogą zaoferować wgląd w to, jak zaczęło się życie na Ziemi – oraz jak życie mogło ewoluować i rozwijać się na światach bogatych w wodę inne niż nasze.

- Nasze obecne zrozumienie jest takie, że życie powstało na Ziemi w głębinach morskich, prawie na pewno w warunkach beztlenowych. Badanie tego środowiska pozwala zatem rzucić okiem na rodzaj warunków, w których życie pojawiło się po raz pierwszy na naszej planecie i może kierować poszukiwaniami życia w innych "wodnych światach" w naszym Układzie Słonecznym i poza nim - powiedział główny autor badania Sam Purkis, profesor i przewodniczący Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Miami.

Baseny solankowe

Naukowcy znają zaledwie kilkadziesiąt głębinowych basenów solankowych na całym świecie, których wielkość waha się od kilku tysięcy metrów kwadratowych do 2,6 kilometra kwadratowego. Wiadomo, że tylko trzy zbiorniki wodne zawierają głębinowe baseny solankowe: Zatoka Meksykańska, Morze Śródziemne i Morze Czerwone.

d1yx5fl

Morze Czerwone posiada największą znaną liczbę głębinowych basenów solankowych na świecie. Uważa się, że powstają one w wyniku rozpuszczania się złogów minerałów osadzonych w epoce miocenu (około 23 do 5,3 mln lat temu), kiedy poziom morza w regionie był niższy niż obecnie.

Do tej pory wszystkie znane głębinowe baseny solankowe w Morzu Czerwonym znajdowały się co najmniej 25 kilometrów od brzegu. Teraz naukowcy odkryli pierwsze takie baseny w Zatoce Akaba w północnej części Morza Czerwonego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

''Sammy B'': najgłębiej położony wrak w historii. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Filipin

Ekspedycja OceanXplorer

Naukowcy odkryli baseny podczas ekspedycji w 2020 r. na pokładzie statku badawczego OceanXplorer organizacji OceanX. Ekspedycja zbadała wybrzeże Morza Czerwonego w Arabii Saudyjskiej, - Obszar do tej pory nie był przedmiotem zainteresowania - powiedział prof. Purkis.

d1yx5fl

Korzystając ze zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego (ROV), naukowcy odkryli baseny 1,77 kilometra. Największy mierzył około 10 000 metrów kwadratowych, podczas gdy trzy mniejsze baseny mierzyły mniej niż 10 metrów kwadratowych.

- Na tej dużej głębokości na dnie morskim zwykle nie ma zbyt wiele życia. Jednak baseny solankowe są bogatą oazą życia. Grube dywany drobnoustrojów żywią różnorodną grupę stworzeń - powiedział prof. Purkis. Najbardziej interesujące wśród nich były ryby, krewetki i węgorze, które wydają się wykorzystywać solankę do polowania. Solanka jest pozbawiona tlenu, więc każde zwierzę, które wejdzie do solanki, jest natychmiast ogłuszane lub zabijane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yx5fl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yx5fl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj