Trwa ładowanie...

Ukryte na dnie Morza Czerwonego. Śmiertelne skutki przebywania w ich pobliżu

Nowe badania z Miami pokazują, że rzadkie głębinowe baseny solankowe odkryte w Morzu Czerwonym mogą zawierać wskazówki dotyczące wstrząsów sejsmicznych w regionie, które obejmują tysiąclecia, a nawet mogą rzucić światło na pochodzenie życia na Ziemi.

Share
Basen solankowy odkryty przez ekspedycję OceanXBasen solankowy odkryty przez ekspedycję OceanXŹródło: OceanX
d1vh1ul

Głębinowe baseny solankowe to niezwykle słone lub "hipersalinowe" jeziora, które tworzą się na dnie morza. Są jednymi z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi, ale pomimo całkowitego braku tlenu, te rzadkie baseny tętnią życiem i mogą zaoferować wgląd w to, jak zaczęło się życie na Ziemi – oraz jak życie mogło ewoluować i rozwijać się na światach bogatych w wodę inne niż nasze.

- Nasze obecne zrozumienie jest takie, że życie powstało na Ziemi w głębinach morskich, prawie na pewno w warunkach beztlenowych. Badanie tego środowiska pozwala zatem rzucić okiem na rodzaj warunków, w których życie pojawiło się po raz pierwszy na naszej planecie i może kierować poszukiwaniami życia w innych "wodnych światach" w naszym Układzie Słonecznym i poza nim - powiedział główny autor badania Sam Purkis, profesor i przewodniczący Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Miami.

Baseny solankowe

Naukowcy znają zaledwie kilkadziesiąt głębinowych basenów solankowych na całym świecie, których wielkość waha się od kilku tysięcy metrów kwadratowych do 2,6 kilometra kwadratowego. Wiadomo, że tylko trzy zbiorniki wodne zawierają głębinowe baseny solankowe: Zatoka Meksykańska, Morze Śródziemne i Morze Czerwone.

d1vh1ul

Morze Czerwone posiada największą znaną liczbę głębinowych basenów solankowych na świecie. Uważa się, że powstają one w wyniku rozpuszczania się złogów minerałów osadzonych w epoce miocenu (około 23 do 5,3 mln lat temu), kiedy poziom morza w regionie był niższy niż obecnie.

Do tej pory wszystkie znane głębinowe baseny solankowe w Morzu Czerwonym znajdowały się co najmniej 25 kilometrów od brzegu. Teraz naukowcy odkryli pierwsze takie baseny w Zatoce Akaba w północnej części Morza Czerwonego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

''Sammy B'': najgłębiej położony wrak w historii. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Filipin

Ekspedycja OceanXplorer

Naukowcy odkryli baseny podczas ekspedycji w 2020 r. na pokładzie statku badawczego OceanXplorer organizacji OceanX. Ekspedycja zbadała wybrzeże Morza Czerwonego w Arabii Saudyjskiej, - Obszar do tej pory nie był przedmiotem zainteresowania - powiedział prof. Purkis.

Korzystając ze zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego (ROV), naukowcy odkryli baseny 1,77 kilometra. Największy mierzył około 10 000 metrów kwadratowych, podczas gdy trzy mniejsze baseny mierzyły mniej niż 10 metrów kwadratowych.

d1vh1ul

- Na tej dużej głębokości na dnie morskim zwykle nie ma zbyt wiele życia. Jednak baseny solankowe są bogatą oazą życia. Grube dywany drobnoustrojów żywią różnorodną grupę stworzeń - powiedział prof. Purkis. Najbardziej interesujące wśród nich były ryby, krewetki i węgorze, które wydają się wykorzystywać solankę do polowania. Solanka jest pozbawiona tlenu, więc każde zwierzę, które wejdzie do solanki, jest natychmiast ogłuszane lub zabijane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vh1ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vh1ul
d1vh1ul
Więcej tematów