Ukraińskie śledztwo: malezyjski samolot został zestrzelony z terytoriów separatystów
Ukraińskie śledztwo ws. katastrofy malezyjskiego samolotu (lot MH17), zestrzelonego w ubiegłym roku nad Donbasem, wykazało, że rakieta Buk, która trafiła w maszynę, została odpalona z terytoriów będących pod kontrolą prorosyjskich separatystów.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
O tych ustaleniach poinformował wicepremier Hennadij Zubko, szef komisji rządowej badającej przyczyny katastrofy. Oświadczył, że była ona "zaplanowanym aktem terrorystycznym".
- Był to zaplanowany akt terrorystyczny dokonany z terytorium, które nie było pod kontrolą Ukrainy. Rakieta została odpalona w rejonie miasta Sniżne (obwód doniecki na wschodzie kraju) - powiedział na konferencji prasowej.
W sprawie malezyjskiego Boeinga 777 wypowiedział się także prezydent Petro Poroszenko. Jego rzecznik Swiatosław Cehołko napisał na Twitterze: "Poroszenko: MH17 został zestrzelony z terytorium okupowanego przez Rosjan i z rosyjskiej broni".
"Nazwiska winnych powinien ogłosić trybunał, który zablokowała FR (Federacja Rosyjska)" - dodał rzecznik.
Rosyjski producent systemów BUK: zestrzeleniu boeinga winni Ukraińcy
Rosyjski producent systemów BUK zaprzecza, jakoby to ich rakieta trafiła samolot pasażerski malezyjskich linii lotniczych. Dowodem na to ma być wynik przeprowadzonego przez koncern eksperymentu, podczas którego badano, jakie zniszczenia kadłuba powodują różne modele rakiety BUK.
W tym celu wystrzelono pociski w aluminiowe panele, mające imitować poszycie Boeinga 777. Zdaniem przedstawicieli koncernu, wyniki wskazują na użycie starszego modelu rakiety, niż przypuszczano, który nie znajduje się na wyposażeniu w Rosji.
Podczas eksperymentu starano się także zweryfikować miejsce, z którego wystrzelono pocisk. Zdaniem Rosjan, rakietę wystrzelono z wioski Zaroszczenskij, rzekomo kontrolowanej w tamtym czasie przez Ukraińców. Mają o tym świadczyć zniszczenia kadłuba samolotu Ił-86, zbliżonego konstrukcyjnie do malezyjskiego boeinga, obok którego zdetonowano dwa pociski BUK - ich pozycja w stosunku do atrapy samolotu miała imitować miejsca, z których zostały wystrzelone.
Śledztwo ws. katastrofy MH17
W lipcu Malezja, będąca jednym z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, przedstawiła projekt rezolucji Rady, na podstawie której miałby powstać międzynarodowy trybunał do ścigania winnych zestrzelenia samolotu. Dysponująca prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja wyraziła sprzeciw wobec utworzenia takiego trybunału, nazywając pomysł "nieskutecznym", a także "przedwczesnym i nielogicznym".
Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) poinformował w raporcie na temat katastrofy, że boeing zestrzelony latem 2014 r. nad wschodnią Ukrainą, został strącony przez wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk.
W katastrofie zginęło 298 osób, głównie Holendrzy. Zachód i Ukraina uważają, że maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona rakietą ziemia-powietrze dostarczoną separatystom przez Rosję. Moskwa stanowczo odrzuca te oskarżenia i wskazuje na ukraińskie siły jako na sprawców katastrofy.