ŚwiatUkraiński sąd uznał Józefa Stalina winnym Wielkiego Głodu

Ukraiński sąd uznał Józefa Stalina winnym Wielkiego Głodu

Józef Stalin jest winny zbrodni ludobójstwa, do którego doszło na Ukrainie w czasach Wielkiego Głodu lat 1932-33 - uznał sąd apelacyjny w Kijowie.

Ukraiński sąd uznał Józefa Stalina winnym Wielkiego Głodu
Źródło zdjęć: © AFP

O wyroku kijowskiego sądu apelacyjnego poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), na wniosek której rozpatrywano tę sprawę. Proces rozpoczął się zakończył tego samego dnia. Sąd zdecydował, że w związku ze śmiercią obwinionych sprawa zostaje zamknięta.

Prócz Józefa Stalina, który w latach Wielkiego Głodu był przywódcą ZSRR, za organizatorów Wielkiego Głodu uznano: Wiaczesława Mołotowa, ówczesnego przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera ZSRR), oraz członków najwyższych władz partii komunistycznej: Łazara Kaganowicza, Pawła Postyszewa, Stanisława Kosiora, Własa Czubara i Mendla Chatajewicza.

Osoby te "zorganizowały na terytorium Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ludobójstwo ukraińskiej grupy narodowościowej w celu jej częściowego fizycznego wyniszczenia" - czytamy w decyzji sądu.

Sąd ogłosił, że zgodnie z wnioskami specjalistów ofiarą zbrodni ludobójstwa na Ukrainie padło 3 mln 941 tys. osób.

Po przewrocie bolszewickim przez Ukrainę przetoczyły się trzy fale głodu: z początku lat 20., z lat 1946-47 i najtragiczniejszy w skutkach - Wielki Głód z lat 1932-33.

W najgorszym okresie Wielkiego Głodu umierało do 25 tys. ludzi dziennie. Pustoszały całe wsie. Dochodziło do przypadków kanibalizmu - do tej pory nie wiadomo, na jaką skalę. Szczególnie cierpiały dzieci: ocenia się, że życie straciła jedna trzecia z nich.

Klęska głodowa nastąpiła w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR nieprzerwanie eksportował ogromne ilości zboża. Powodem było konfiskowanie z początku zapasów zbożowych, a potem w ogóle całej żywności.

Wprowadzone w 1932 roku prawo o ochronie własności państwowej pozwalało rozstrzelać człowieka za zabranie kłosa z kołchozowego pola. Wydano dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż.

Wielu chłopów uciekało do miast, gdyż tam obowiązywały przydziały żywnościowe dla pracujących. Próbowali też uciekać do Rosji, ale granice Ukrainy były obstawione przez wojsko.

Historycy uważają, że głód, który doprowadził do likwidacji chłopstwa jako grupy społecznej, miał na celu złamanie oporu wobec kolektywizacji, który na Ukrainie był największy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)