Trwa ładowanie...
dul0eed

Ukraińscy nacjonaliści przed polską ambasadą. Są przeciwni nowelizacji ustawy o IPN

W poniedziałek przed polskimi placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie pikietowali nacjonaliści z partii Swoboda i innych ugrupowań narodowych. Ich protest dotyczył nowelizacji ustawy o IPN, która zakłada, że podobnie jak używanie fałszywego określenia "polskie obozy śmierci", karane będzie zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protestujący nacjonaliści pod polską ambasadą w Kijowie
Protestujący nacjonaliści pod polską ambasadą w Kijowie (PAP, Fot: SERGEY DOLZHENKO)
dul0eed

Protesty miały miejsce m.in. przed ambasadą RP w Kijowie gdzie zebrało się ok. 100 osób z flagami Swobody oraz czerwono-czarnymi flagami UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Oprócz tego do manifestacji doszło także przed konsulatami we Lwowie, Łucku, Winnicy, Odessie i Charkowie.

Uczestnicy zgromadzenia mieli ze sobą transparenty z hasłami takimi jak: "OUN-UPA, pamiętamy, szanujemy, naśladujemy", "Przyjdzie Bandera – wprowadzi porządek" i "Okupanci zachodniej Ukrainy (w latach) 1918-39 pod sąd".

Demonstracja w Kijowie trwała niecałą godzinę. W tym czasie nie doszło do żadnych aktów przemocy. Na koniec uczestnicy odśpiewali hymn Ukrainy i przekazali pracownikom ambasady oświadczenie, w którym tłumaczą dlaczego sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o IPN.

Źródło: Onet

dul0eed

Podziel się opinią

Share
dul0eed
dul0eed
Więcej tematów