Ukraińcy są już jedną nogą w FSO

Umowa sprzedaży 20 proc. akcji żerańskiej
Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) ukraińskiej spółce AwtoZAZ
została w poniedziałek parafowana, co oznacza, że resort skarbu
uzgodnił ze stroną ukraińską warunki transakcji - poinformował wiceminister skarbu Dariusz Witkowski.

13.06.2005 17:10

Dodał, że plan inwestycyjny ukraińskiej spółki oraz warunki udzielenia pomocy publicznej zostaną zaopiniowane przez zespół ds. restrukturyzacji w resorcie gospodarki. Po zaopiniowaniu przez zespół, z warunkami transakcji zapozna się polski rząd.

Wiceminister spodziewa się, że ostateczna umowa sprzedaży akcji FSO zostanie podpisana do końca czerwca.
Przed podpisaniem ostatecznej umowy przeprowadzimy analizę sytuacji finansowej AwtoZAZ. W czwartek będziemy znali wyniki weryfikacji sprawozdań finansowych AwtoZAZ przeprowadzone przez znaną firmę audytorską - powiedział Witkowski.

Ukraińskie media spekulowały o możliwości bankructwa AwtoZAZ, m.in. w związku z niekorzystną dla spółki zmianą warunków działalności w ukraińskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Witkowski poinformował także, że według parafowanej umowy zatrudnienie w FSO pozostanie na obecnym poziomie, by zapewnić fabryce możliwość kontynuowania produkcji i rozwój.

Według niego, AwtoZAZ negocjuje zakup licencji na nowy samochód, który będzie produkowany na Żeraniu. Witkowski zaznaczył, że produkcja auta mogłaby ruszyć najwcześniej na przełomie 2006 i 2007 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadziło negocjacje z AwtoZAZ w sprawie sprzedaży 20 proc. akcji FSO od połowy grudnia. W listopadzie rząd zgodził się na sprzedaż w trybie niepublicznym akcji FSO serii A i B. Minister skarbu Jacek Socha mówił wówczas, że ukraińska spółka utrzymuje fabrykę przy życiu, ponieważ odbiera 88 proc. produkcji FSO.

Wcześniej, w październiku, AwtoZAZ rozpoczął wykupywanie wierzytelności FSO od sześciu polskich banków: BPH, Citibanku Handlowego, Pekao SA, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego i Kredyt Banku, którym FSO było winne łącznie 591 mln zł.

Według Sochy, Skarb Państwa nie otrzyma od AwtoZAZ pieniędzy za 20-proc. pakiet akcji FSO, ze względu na zadłużenie spółki.

Około 80 proc. akcji żerańskiej firmy jest w posiadaniu koreańskiego Daewoo. Jednak Daewoo zrezygnowało z kontroli operacyjnej nad FSO, oddając większość głosów na WZA spółki Skarbowi Państwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)