Ukraińcy patrzą na zarobki. Zmiana trendu na rynku pracy

Zanim wybuchła wojna z Rosją, Ukraińcy szukali w Polsce głównie prac sezonowych, na kilka miesięcy, by następnie na dłużej wrócić do kraju. Działania zbrojne zmieniły ten trend. Coraz więcej obywateli Ukrainy szuka u nas pracy stałej, a przynajmniej na dłużej. Obecnie dla 39 proc. z nich kluczowe są wysokie zarobki, z kolei dla 27 proc. główną motywacją jest brak pracy w ojczyźnie - wynika z badania centrum analitycznego Gremi Personal.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay | Pompi
Monika Mikołajewicz

Zmiana wynika ze świadomości, że pobyt w Polsce będzie trwał dłużej niż zwykle z powodu trwającego konfliktu zbrojnego. W związku z tym, ludzie są obecnie bardziej uważni i ostrożni w poszukiwaniu zatrudnienia, a także stawiają wyższe wymagania odnośnie do warunków pracy oraz życia. Przekwalifikowywanie się na inne stanowiska oraz ubieganie się o bardziej wykwalifikowane miejsca pracy to nowy trend, który można zaobserwować wśród Ukraińców.

Z przeprowadzonego badania wynika, że znaczna część uchodźców traktuje Polskę jako kraj tranzytowy na drodze do Niemiec, Holandii czy nawet Kanady. Na pytanie, dlaczego zdecydowali się na wybór naszego kraju, najwięcej osób (24 proc.) wskazało uwarunkowania geograficzne - Polska leży obok Ukrainy. Z kolei najmniej (6 proc.) wskazało na łatwe procedury pozyskania dokumentów. 20 proc. ankietowanych ceni sobie obecność krewnych i przyjaciół w Polsce. Dla 17 proc. Ukraińców istotną kwestią jest mentalność naszego narodu, która zbliżona jest do Ukraińców, szczególnie w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Dla 13 proc. badanych ważny jest dobry poziom wynagrodzeń, a 11 proc. stwierdziło, że życie w naszym kraju jest tańsze niż w innych regionach Europy. Nie bez znaczenia jest też stosowany język. Dla 9 proc. pytanych język polski jest łatwiejszy do nauki niż inne europejskie języki.

W badaniu podkreślono, że przy wyborze pracy Ukraińcy kierują się przede wszystkim: wysokością wynagrodzenia (36 proc.), komfortem w pracy (21 proc.), miejscem geograficznym pracy (15 proc.) oraz warunkami do życia (14 proc.). Najmniej istotne okazały się dogodne godziny pracy (9 proc.) oraz szansa na rozwój kariery (8 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ulice w Berlinie zamieniły się w rwące potoki. Woda wdarła się do metra

Badanie przeprowadzono przy wykorzystaniu kwestionariusza elektronicznego w kwietniu i maju 2023 r. Wzięło w nim udział 1280 zatrudnionych Ukraińców w wieku od 18 do 60 lat.

Źródło: radiokielce.pl

Wybrane dla Ciebie