Trwa ładowanie...

Ukraina zaniepokojona ćwiczeniami wojskowymi Rosji

Prowadzone na południu Rosji ćwiczenia wojskowe z udziałem systemów przeciwlotniczych ziemia-powietrze S-300 wywołały zaniepokojenie Ukrainy, która zażądała od Moskwy wyjaśnień. Kijów obawia się, że manewry obejmą terytorium zbyt blisko jej granicy.

Share
Ukraina zaniepokojona ćwiczeniami wojskowymi Rosji
Źródło: PAP/EPA, fot: ITAR-TASS
d3vuag5

- Ćwiczenia, w których uczestniczą także bombowce Su-24 i myśliwce przechwytujące MiG-31, trwają już w rejonie Astrachania na południu Rosji i zakończą się w piątek - powiedział rzecznik prasowy rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego. Dodał, że manewry były już planowane wcześniej i nie mają związku z eskalacją napięcia we wschodniej części Ukrainy.

Rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło z kolei, że celem manewrów było szkolenie rosyjskich sił zbrojnych w "odparciu zmasowanego ataku rakietowego".

Ukraińskie władze domagały się wyjaśnień w sprawie "operacji militarnych w pobliżu granicy z Ukrainą", które według niej rozpoczęły się we wtorek.

d3vuag5

Ukraińskie MSZ wyraziło szczególne zaniepokojenie ćwiczeniami "na wielką skalę" w przygranicznych regionach Rostowa nad Donem i Stawropola.

Lotnictwo rosyjskie przeprowadzi w sierpniu osobne ćwiczenia przy wykorzystaniu S-300 i bardziej nowoczesnej wersji systemu rakietowego czwartej generacji typu ziemia-powietrze S-400, a także systemów Pancyr-S1 - rosyjskiego samobieżnego przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowego.

d3vuag5

Podziel się opinią

Share
d3vuag5
d3vuag5
Więcej tematów