Trwa ładowanie...

Ukraina: strzały na wschodzie umilkły, rozejm przestrzegany

Strony konfliktu na wschodniej Ukrainie przestrzegają ustaleń o zawieszeniu broni. W regionie, gdzie toczyły się walki, nie słychać już strzałów - oświadczył rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko.

Share
Ukraina: strzały na wschodzie umilkły, rozejm przestrzegany
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d2c8nlj

- O godzinie 15.00 (14.00 w Polsce) w regionie operacji antyterrorystycznej rozejm był utrzymywany. Nie odnotowano żadnych nowych ostrzałów (w kierunku sił ukraińskich) - powiedział na wieczornej konferencji prasowej.

Wcześniej prezydent Petro Poroszenko ogłosił, że Rosja wycofała większość swych wojsk, które dotąd znajdowały się w Donbasie. Ocenił, że daje to nadzieję, iż konflikt między prorosyjskimi rebeliantami a władzami Ukrainy można rozwiązać poprzez dialog. Szef państwa oświadczył, że Ukrainę opuściło 70 proc. znajdujących się tu żołnierzy armii Federacji Rosyjskiej.

d2c8nlj

Wstrzymanie ognia było jednym z ustaleń grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, która spotkała się w minionym tygodniu w Mińsku na Białorusi. Rozejm obowiązuje od ubiegłego piątku.

Rzecznik RBNiO przekazał w środę dziennikarzom, że w strefie operacji antyterrorystycznej pojmano w ostatnim czasie dwóch żołnierzy rosyjskich, a ukraińskie służby prowadzą poszukiwania bojowników prorosyjskich, którzy schronili się poza regionem walk.

- W trakcie działań antyterrorystycznych zatrzymano dwóch wojskowych sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, którzy są podejrzewani i użycie przenośnych kompleksów rakietowych przeciwko lotnictwu wojskowemu Ukrainy - powiedział Łysenko.

- We wsi Nowopetriwky (w obwodzie zaporoskim), gdzie przebywa wielu przesiedleńców ze strefy operacji antyterrorystycznej, ujawniono 20 rannych bojowników terrorystycznych organizacji Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa - poinformował przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa.

d2c8nlj

Podziel się opinią

Share
d2c8nlj
d2c8nlj
Więcej tematów