Trwa ładowanie...
dv7zq4s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukraina spisała czarną księgę strat spowodowanych przez agresję Rosji

Rząd Ukrainy opracował "Czarną Księgę Kremla", w której przedstawia straty spowodowane przez rosyjską okupację Krymu oraz trwający obecnie i wspierany przez Moskwę konflikt z separatystami w obwodach donieckim i ługańskim. Każdy dzień operacji antyterrorystycznej przeciwko rebeliantom kosztuje Kijów 100 mln hrywien (ok. 13 mln złotych).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina spisała czarną księgę strat spowodowanych przez agresję Rosji
(AFP, Fot: ANDREY BORODULIN)
dv7zq4s

Księgę zaprezentował doradca premiera Arsenija Jaceniuka, b. wiceminister spraw zagranicznych Danyło Łubkiwski. - Będzie ona podstawą dla pozwów, które złożymy przeciwko Rosji w sądach międzynarodowych - zapowiedział.

Księga podsumowuje zarówno straty, które Ukraina poniosła w ludziach, jak i w gospodarce, i obejmuje okres od lutego ub. roku do chwili obecnej.

Łubkiwski podkreślił, że dane zgromadzone do 1 lutego br. mówią o ponad 5 tysiącach ofiar śmiertelnych konfliktu i 11 tysiącach rannych. Wśród zabitych 1,3 tys. to wojskowi i milicjanci, którzy uczestniczyli w starciach z separatystami. Według ukraińskich władz z regionu objętego konfliktem uciekło ponad 1 mln osób.

dv7zq4s

Doradca Jaceniuka ogłosił, że każdy dzień operacji antyterrorystycznej przeciwko rebeliantom kosztuje Kijów 100 mln hrywien (ok. 13 mln złotych). Walki na wschodniej Ukrainie poważnie szkodzą także gospodarce - zaznaczył.

W czarnej księdze czytamy o ponad 5-procentowym spadku PKB, który Ukraina odnotowała w związku z konfliktem tylko w pierwszym kwartale ub. roku; w skali całego 2014 r. spadek ten oceniany jest na 6,7-7 proc.

Spadek produkcji przemysłowej w skali całego kraju wyniósł ponad 10 proc.; w obwodzie donieckim i ługańskim, gdzie działają separatyści, produkcja przemysłowa zmniejszyła się odpowiednio o 30 i ponad 40 proc.

Agresja Rosji doprowadziła do znacznych strat w infrastrukturze w obwodach donieckim i ługańskim. W tym pierwszym pociski zniszczyły ponad 9 tysięcy domów, w drugim - prawie 500. Ogólne straty z tego tytułu wyniosły około 1 mld hrywien (ok. 130 mln złotych).

dv7zq4s

Na konflikcie stracił także budżet państwa. 10 mld hrywien kosztowała Ukrainę utrata Krymu, a 13 mld hrywien to dochody, których władze w Kijowie nie uzyskały w związku z sytuacją w Donbasie.

Łubkiwski poinformował, że "Czarna Księga Kremla" został przygotowana w pięciu językach: ukraińskim, angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim. Opracowanie to zostanie przekazane przedstawicielstwom innych państw i organizacji międzynarodowych na całym świecie.

Zobacz wideo. Na wschodniej Ukrainie nie ustają walki

dv7zq4s

Podziel się opinią

Share

dv7zq4s

dv7zq4s
Więcej tematów