Trwa ładowanie...

Ukraina powiększa armię. Nowe oddziały przy granicy z Rosją i Naddniestrzem

W przyszłym roku Ukraina planuje zwiększenie liczebności armii do 250 tysięcy osób - zapowiedział minister obrony tego kraju Stepan Połtorak podczas wystąpienia przed parlamentem w Kijowie. Jeszcze w zeszłym roku ukraińskie siły zbrojne liczyły 130 tysięcy wojskowych.

Share
Ukraina powiększa armię. Nowe oddziały przy granicy z Rosją i Naddniestrzem
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1df2ha

W związku z koniecznością dalszego wzmacniania obrony kraju resort chce, by w budżecie na przyszły rok wydzielono na jego potrzeby 50 mld hrywien, czyli ponad 10 mld złotych - powiedział minister. Poprzedni budżet Ministerstwa Obrony wynosił 15 mld hrywien, lecz otrzymało ono także wsparcie z funduszu rezerwowego w wysokości 11 mld hrywien.

- Mamy do czynienia nie tylko z zagrożeniem na wschodzie kraju, ale i na południu, od strony Naddniestrza, i zgrupowanie wojsk należy tam zwiększać - podkreślił.

d1df2ha

- Jednocześnie zwiększana będzie liczba oddziałów na wschodzie kraju, w strefie walk z prorosyjskimi separatystami i wspierającą ją armią Federacji Rosyjskiej - poinformował.

- Planowane jest rozwijanie nowych jednostek, operacyjnych terytorialnych oddziałów i brygad, które będą w stałej gotowości bojowej odpowiednio do zagrożeń, przed którymi stoimy - powiedział Połtorak.

Minister przekazał, że w przyszłym roku do zasadniczej służby wojskowej zostanie powołanych 40 tys. ludzi. 10,5 tys. osób zostanie zatrudnionych w służbie kontraktowej. Połtorak poinformował, że obecnie na Ukrainie służy w armii 232 tys. osób.

Zobacz również: Prorosyjscy separatyści wycofują artylerię

d1df2ha

Podziel się opinią

Share
d1df2ha
d1df2ha
Więcej tematów