Trwa ładowanie...

Ukraina. Partia Zełenskiego może rządzić samodzielnie

Po wyborach parlamentarnych na Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski może mówić o ponownym sukcesie. Jego ugrupowanie Sługa Narodu zwyciężyło w niedzielnym głosowaniu. Po raz pierwszy w historii Ukrainy może dojść do utworzenia jednopartyjnej większości parlamentarnej.

Share
Ukraina. Partia Zełenskiego może rządzić samodzielnieŹródło: PAP/EPA, fot: Stepan Franko
d27s4k8

Trwa liczenie głosów w wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy. Dotychczasowe wyniki wskazują na zwycięstwo partii Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński aktor i komik zyskał ogromną popularność jako gwizdor serialu "Sługa Narodu", co ułatwiło mu zwycięstwo w kwietniowych wyborach prezydenckich. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, na ile niezależny jest on w swoich decyzjach i kto stanowi jego polityczne zaplecze. Teraz Zełenski może znacząco umocnić swoją władzę.

Ukraina. Bezprecedensowa sytuacja w wyborach parlamentarnych

Po raz pierwszy w historii Ukrainy jedno ugrupowanie może rządzić samodzielnie. Po przeliczeniu głosów z ponad 62 proc. protokołów, Sługa Narodu zdobyła 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się Opozycyjna Platoforma - Za Życie - 12,9 proc., a za nią Eurosolidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki - 8,5 proc. Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko uzyskała 8 proc., a partia Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka 6,3 proc. głosów. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Według informacji z godziny 9.00 (8.00 w Polsce) partia Zełenskiego może liczyć na około 115-120 mandatów z JOW-ów oraz około 121 z list partyjnych, co daje w sumie ponad połowę miejsc w ukraińskim parlamencie.

Zobacz także: Leszek Miller uderza w programy socjalne PiS. Krytykuje „rozdawnictwo”

Ukraina. Kolejny sukces Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski może mówić o sporym sukcesie. To jego drugie wyborcze zwycięstwo w tym roku, po tym jak wiosną pokanał w drugiej turze Petra Poroszenkę i został prezydentem Ukrainy. Za triumfem idą jednak kolejne wyzwania. Jeśli wyniki wyborów się utrzymają, wielkim testem dla prezydenta będzie utrzymanie jedności wewnątrz partii, która skupia ludzi z różnych środowisk i o różnych poglądach.

d27s4k8

W kijowskim parlamencie formalnie zasiada 450 posłów, ale wybory nie odbyły się na terytorium zaanektowanego przez Rosję Krymu, a także w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu. Na Ukrainie obowiązuje ordynacja mieszana. Na ogólną liczbę 424 deputowanych w Radzie Najwyższej, 225 pochodzi z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 jest wybieranych w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Źródło: PAP/Interfax-Ukraina

d27s4k8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27s4k8
Więcej tematów