Ukraina. Partia Zełenskiego może rządzić samodzielnie
Po wyborach parlamentarnych na Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski może mówić o ponownym sukcesie. Jego ugrupowanie Sługa Narodu zwyciężyło w niedzielnym głosowaniu. Po raz pierwszy w historii Ukrainy może dojść do utworzenia jednopartyjnej większości parlamentarnej.
Trwa liczenie głosów w wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy. Dotychczasowe wyniki wskazują na zwycięstwo partii Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński aktor i komik zyskał ogromną popularność jako gwizdor serialu "Sługa Narodu", co ułatwiło mu zwycięstwo w kwietniowych wyborach prezydenckich. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, na ile niezależny jest on w swoich decyzjach i kto stanowi jego polityczne zaplecze. Teraz Zełenski może znacząco umocnić swoją władzę.
Ukraina. Bezprecedensowa sytuacja w wyborach parlamentarnych
Po raz pierwszy w historii Ukrainy jedno ugrupowanie może rządzić samodzielnie. Po przeliczeniu głosów z ponad 62 proc. protokołów, Sługa Narodu zdobyła 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu plasuje się Opozycyjna Platoforma - Za Życie - 12,9 proc., a za nią Eurosolidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki - 8,5 proc. Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko uzyskała 8 proc., a partia Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka 6,3 proc. głosów. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.
Według informacji z godziny 9.00 (8.00 w Polsce) partia Zełenskiego może liczyć na około 115-120 mandatów z JOW-ów oraz około 121 z list partyjnych, co daje w sumie ponad połowę miejsc w ukraińskim parlamencie.
Ukraina. Kolejny sukces Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski może mówić o sporym sukcesie. To jego drugie wyborcze zwycięstwo w tym roku, po tym jak wiosną pokanał w drugiej turze Petra Poroszenkę i został prezydentem Ukrainy. Za triumfem idą jednak kolejne wyzwania. Jeśli wyniki wyborów się utrzymają, wielkim testem dla prezydenta będzie utrzymanie jedności wewnątrz partii, która skupia ludzi z różnych środowisk i o różnych poglądach.
W kijowskim parlamencie formalnie zasiada 450 posłów, ale wybory nie odbyły się na terytorium zaanektowanego przez Rosję Krymu, a także w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu. Na Ukrainie obowiązuje ordynacja mieszana. Na ogólną liczbę 424 deputowanych w Radzie Najwyższej, 225 pochodzi z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 jest wybieranych w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).
Źródło: PAP/Interfax-Ukraina