Ukraina: papież przestrzega przed nadużywaniem władzy
Papież Jan Paweł II zaapelował w sobotę podczas spotkania z prezydentem Leonidem Kuczmą i ukraińską elitą o nieuleganie pokusie nadużywania władzy, o szanowanie godności każdego człowieka i sprawiedliwy podział dóbr materialnych.
Wasze zadanie to służba narodowi, zapewnienie wszystkim równych praw. Postrzegajcie człowieka, a nie tylko dochód - mówił papież w reprezentacyjnej rezydencji Leonida Kuczmy.
Jednak w sali Pałacu Maryjskiego, gdzie odbywało się spotkanie, w sposób szczególny - ze względu na sytuację polityczną Ukrainy - zabrzmiał cytat z pism ukraińskiego średniowiecznego kronikarza Wołodymyra Monomacha: "Nie dajcie mocnym zniszczyć człowieka".
Mimo że papież mówił o tym w kontekście totalitarnych reżimów, to w Kijowie wielu obserwatorów odniosło te słowa do ubiegłorocznego mordu na opozycyjnym dziennikarzu Georgiju Gongadze. Opozycja twierdzi, że w sprawę tę są zamieszani najwyżsi przedstawiciele władz, włącznie z prezydentem Kuczmą.
W swoim wystąpieniu papież nazwał Ukrainę "kolebką chrześcijańskiej cywilizacji i ojczyzną pokojowego współżycia różnych wyznań".
Obejmuję z przyjaźnią ukraiński naród - naród, który w większości jest chrześcijański. Witam ziemię, która doznała cierpień i udowodniła przywiązanie do wolności, którego nikomu nie udało się zniszczyć. Przyszedłem, aby pokłonić się waszym świętym i prosić Boga o dobrą przyszłość - mówił Ojciec Święty.
Nawiązując do sytuacji religijnej na Ukrainie, papież stwierdził, że obecnie ściele się droga do wzajemnego przebaczenia i zrozumienia. Pochwalił Ukraińców za mądrą i tolerancyjną politykę wobec mniejszości narodowych i religijnych, co budzi sympatię świata do ukraińskiego narodu i zapewni mu miejsce w europejskiej rodzinie. Podczas wieczornego spotkania z przedstawicielami ukraińskiej polityki, kultury, nauki i biznesu powiedział: Przybyłem, by złożyć hołd waszej historii oraz by połączyć się z wami w prośbach do Boga o ochronę waszej przyszłości. Przypomniał, że Kijów leży na granicy dwóch wielkich tradycji chrześcijańskich: wschodniej i łacińskiej - i choć w ciągu wieków dochodziło do konfliktów, dziś rośnie otwarcie na wzajemne wybaczenie. Papież przypomniał słowa ukraińskiego filozofa Grigorjia Skorowody, według którego wszystko przemija - zostaje tylko miłość i Bóg.
W swym przemówieniu Ojciec Święty nawiązał do ukraińskiej historii, przypominając lata sowieckiego ucisku, głód na początku lat 30. oraz wojnę przeciwko niemieckiej okupacji. Przypomniał lata łamania praw człowieka, deportacji, zatrzymań opozycjonistów oraz prześladowań wiernych.
Na szczęście zwrot w 1989 roku ostatecznie pozwolił Ukrainie odzyskać wolność i całkowitą suwerenność - powiedział Jan Paweł II - podkreślając, że cel ten udało się osiągnąć pokojowo i bez rozlewu krwi. (kor)
Posłuchaj w WP dźwiękowych relacji Radia Watykańskiego z Ukrainy