Trwa ładowanie...
d2qmx3s
IAR

Ukraina na krawędzi rosyjskiej inwazji. "Nie poddamy się bez walki"

W regionach ługańskim i donieckim stacjonuje ok. 7 tysięcy rosyjskich żołnierzy - informuje ukraiński minister spraw wewnętrznych. Arsen Awakow mówił, że jest duże prawdopodobieństwo, iż zaatakują oni ukraińskie wojska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arsen Awakow
Arsen Awakow (AFP, Fot: Sergey Bobok)
d2qmx3s

- Jesteśmy na krawędzi inwazji na dużą skalę - powiedział minister w wywiadzie dla gazety internetowej "Insider". Jak dodał, Ukraina nie jest przygotowana na wojnę z Rosją, jednak nie odda swego terytorium bez walki.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest napięta, prorosyjscy separatyści wciąż atakują armię rządową. W ciągu ostatniej doby zginęło sześciu ukraińskich żołnierzy, dziewięciu zostało rannych.

Najbardziej zaogniona sytuacja jest w okolicach trasy „Bachmutka”, łączącej Ługańsk z Siewierodonieckiem. Bojówkarze ostrzeliwują ukraińskie posterunki z wyrzutni Grad. Jeden z oddziałów MSW wpadł w zasadzkę: zabitych zostało trzech funkcjonariuszy, pięciu zostało rannych.

d2qmx3s

"Putin stosuje prawo silniejszego"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro skrytykowała prezydenta Rosji Władimira Putina. Przemawiając w Australii szefowa niemieckiego rządu ostrzegła, że konflikt na Ukrainie może rozlać się na cały region.

Merkel zarzuciła Putinowi, że stosuje prawo silniejszego ignorując siłę prawa. Jak dodała Rosja uwięziona jest w starym sposobie myślenia traktując Ukrainie jako własną strefę wpływów. Niemiecka kanclerz ostrzegła przed rozszerzaniem się konfliktu. Jak mówiła, nie chodzi tylko o Ukrainę, ale też o Mołdawię czy Gruzję, a być może nawet o kraje zachodnich Bałkanów.

Zdaniem Merkel Rosja stawia pod znakiem zapytania cały system bezpieczeństwa w Europie. Szefowa niemieckiego rządu wezwała zachód do jedności wobec działań Rosji. Jak mówiła, największą groźbą jest to, że damy się podzielić.

Niemieckie media nazywają wystąpienie Merkel zaskakującym podkreślając, że jak dotąd nie sięgała po tak ostrą krytykę wobec Rosji.

d2qmx3s

Podziel się opinią

Share
d2qmx3s
d2qmx3s
Więcej tematów