Trwa ładowanie...

Ukraina. MSZ potępia wandalizm w Hucie Pieniackiej

We wtorek ukraińskie MSZ potępiło zniszczenie pomnika Polaków zamordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej.

Share
Ukraina. MSZ potępia wandalizm w Hucie PieniackiejŹródło: PAP/EPA, fot: Darek Delmanowicz
d1n15vr

Wcześniej polska ambasada na Ukrainie wystosowała notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Maria Beca - rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji zamieściła na Twitterze wpis: "potępiamy akty wandalizmu w miejscach pamięci, uważamy je za niedopuszczalne. To oczywista prowokacja. Trwa śledztwo".

Huta Pieniacka, to nieistniejąca dziś wieś, która wcześniej znajdowała się w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy, w rejonach miasta Brody. 28 lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze z dywizji SS "Galizien" z 4. pułku policyjnego SS zamordowali tam kilkuset Polaków.

d1n15vr

9 stycznia do mediów dotarło wideo z Huty Pieniackiej. Na nagraniach widać rozbity kamienny krzyż i zdewastowane tablice z nazwiskami ofiar zbrodni. Jedną z tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą. Jest to odwołanie do ukraińskiej flagi. Na durgiej z tablic umieszczono barwy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS.

Film opatrzony jest napisem w języku ukraińskim, zawierającym rusycyzmy. Nagrania wraz z informacjami o tym zdarzeniu trafiły do ukraińskiego, a potem polskiego segmentu internetu, z rosyjskich mediów społecznościowych.

d1n15vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n15vr
d1n15vr
Więcej tematów