Trwa ładowanie...
d2nihpk

Ukraina: mimo zawieszenia broni ponowny ostrzał na wschodzie. Władze wprowadzają zakaz lotów

Na wschodniej Ukrainie, w okolicach lotniska w Doniecku doszło do kolejnego ostrzału z moździerzy i wyrzutni rakietowych. Państwowa agencja lotnictwa na Ukrainie zawiadomiła o wprowadzeniu zakazu lotów do Dniepropietrowska, Charkowa i Zaporoża.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy
Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy (AFP, Fot: Dimitar Dilkoff)
d2nihpk

Jak poinformował szef agencji Denis Antoniuk, zakaz lotów do stolic regionów położonych przy granicy z Rosją obowiązuje od północy z piątku na sobotę (w piątek godz. 23 czasu polskiego) i jest uzasadniony "względami bezpieczeństwa". Według anonimowych źródeł, cytowanych przez internetową gazetę "Ukrainska Prawda", w Dniepropietrowsku będzie obowiązywał do 15 grudnia, a wprowadzenie zakazu lotów związane jest z zagrożeniem terrorystycznym.

W opinii ukraińskiego eksperta wojskowego Serhija Zgurseca, cytowanego przez agencję AFP, decyzja ta może wynikać z informacji o nowych dostawach rosyjskiej broni przeciwlotniczej dla separatystów lub "stanowić sygnał dla potencjalnego agresora, że jego samoloty zostaną zestrzelone".

Według informacji armii ukraińskiej w ciągu doby doszło do 11 ataków separatystów; sobota jest piątym dniem bezterminowego, lecz kruchego zawieszenia broni na Ukrainie.

d2nihpk

Ponad 4,6 tys. zabitych

Wcześniej Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) opublikowało raport, który podał, że podczas konfliktu na Ukrainie od połowy kwietnia zginęły 4 634 osoby, włącznie z ofiarami zestrzelonego samolotu malezyjskich linii lotniczych. Według tego bilansu, doprowadzonego do 7 grudnia, rannych zostało 10 423 ludzi.

OCHA ocenia, że w rejonach dotkniętych konfliktem między prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez Moskwę a rządowymi siłami ukraińskimi żyje około 5,2 mln osób.

Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych jest o 300 osób wyższy w stosunku do poprzedniego, z 20 listopada, który podawał liczbę 4 317 zabitych - żołnierzy ukraińskich, cywilów i członków zbrojnych ugrupowań.

d2nihpk

Do 12 grudnia swoje domy w ucieczce przed walkami opuściło według OCHA ponad pół miliona (542 080) ludzi, a ok. 568 tys. uciekło za granicę.

Oglądaj też: Wojna minowa na wschodzie Ukrainy

d2nihpk

Podziel się opinią

Share
d2nihpk
d2nihpk
Więcej tematów