Trwa ładowanie...

Ukraina będzie miała własny Nowy Jork? Powrót do historycznej nazwy

Miejscowość Nowhorodske w obwodzie donieckim może znowu nazywać się Nowy Jork. Przychylni są członkowie lokalnej komisji. Nazwa Nowy Jork pojawiła się na mapach już w 1846 r. W 1951 r. została zmieniona przez sowieckie władze, bo nie brzmiała po rosyjsku.

Share
Ukraina. Nowhorodske wróci do historycznej nazwy Nowy Jork? (Fot.: V&A Dudush - Panoramio, wikimedia.org)
Ukraina. Nowhorodske wróci do historycznej nazwy Nowy Jork? (Fot.: V&A Dudush - Panoramio, wikimedia.org)
d1nsmqb

Lokalna komisja ds. organizacji władzy państwowej poparła zmianę nazwy ukraińskiej miejscowości Nowhorodske w obwodzie donieckim na Nowy Jork. Jednogłośna decyzja w tej kwestii zapadła 3 lutego - informuje portal kyivpost.com. Sprawa trafi teraz do Rady Najwyższej, czyli jednoizbowego parlamentu Ukrainy. Nie wiadomo, kiedy dojdzie do głosowania.

Ukraina. Nowhorodske wróci do historycznej nazwy Nowy Jork?

Próbę zmiany nazwy Nowhorodske na Nowy Jork podjęto już w 2017 r., ale ustawa została odwołana w 2019 r. Przewodniczący rady samorządowej Mykoła Lenko wyrażał wtedy nadzieję, że powrót do historycznej nazwy będzie szansą na przyciągnięcie inwestycji i rozwój turystyki. Nazwa Nowy Jork na mapach wojskowych pojawiła się w 1846 roku. Za jej założeniem mieli stać niemieccy protestanci.

d1nsmqb

Przeczytaj: Janusz Kowalski mówi "nie". Napisał interpelację ws. niemieckich nazw

Nie jest jasne, dlaczego właśnie tak nazwano osadę. Według miejscowej tradycji stoi za tym przedsiębiorca Jakow Unger, który był wielki fanem amerykańskiego Nowego Jorku, a także inżynier Jakow Nibur, który chciał rozweselić tęskniącą za domem amerykańską żonę.

Nowhorodske. Co się stanie z miastem w Donbasie?

W 1951 r. osada została przemianowana przez radzieckie władze, bo nie brzmiała po rosyjsku. W miejscowości Nowhorodske mieszka około 10 tys. osób. Osada znana jest z dużej fabryki chemicznej, która jest częścią holdingu należącego do najbogatszego człowieka na Ukrainie Rinata Achmetowa. Obecnie znajduje się przy linii frontu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Milionowe nagrody w Ministerstwie Zdrowia. Wiceminister tłumaczy, do kogo trafiły

Źródło: kyivpost.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nsmqb

Podziel się opinią

Share
d1nsmqb
d1nsmqb
Więcej tematów