Trwa ładowanie...

Gliwice. Wzbudzały emocje lokalnej społeczności, wojewoda zmienił ich nazwy

Wandy Wasilewskiej, Józefa Wieczorka czy 22 lipca – to zaledwie kilka z ponad 30 nazw ulic, które nie będą już kojarzyły się z ustrojem komunistycznym. Wpływ na to ma wydane przez wojewodę zarządzenie.

Nazwy ulic w Gliwicach w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej zostały odmienione. Nazwy ulic w Gliwicach w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej zostały odmienione. Źródło: gliwice.eu
d993rv7
d993rv7

A właściwie 32 zarządzenia, dzięki którym nazwy ulic w Gliwicach w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej zostały odmienione. Tym samym proces dekomunizacji w mieście został zakończony.

Wnoszono jeszcze o zmianę Róży Luksemburg i Tadeusza Gruszczyńskiego – po analizie zgromadzonego materiału dowodowego wojewoda uznał jednak, że nie ma takiej potrzeby ponieważ nie naruszają zapisów obowiązującej ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Prawo zakazujące "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego" dawało samorządom czas na zmiany do 2 września 2017 r. Jeśli do tego czasu tak się nie stało, decyzja ta przeszła na wojewodę w formie tzw. zarządzenia zastępczego.

Realizacja ustawy dekomunizacyjnej na Śląsku rozpoczęła się w grudniu 2017r., gdy wojewoda wydał dwanaście pierwszych decyzji. Nazwę zmieniły wtedy, m.in. Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach czy rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu. Również Gwardii Ludowej w Gliwicach przekształciło się na Emilii Plater, 15 Grudnia na Grudniową, a Armii Ludowej na Juliusza Ordona.

Upolityczniona policja? Szef związków o tzw. ustawie dezubekizacyjnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj