UKE - konsultacje telefonii VoIP
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaprasza do udziału w konsultacjach na temat nomadyczności telefonii internetowej VoIP.
26.05.2006 06:23
Możliwości jakie niesie ze sobą telefonia IP, powinny dotrzeć do jak najszerszego kręgu użytkowników. Szczególnie korzystne wydaje się tu "nomadyczne" korzystanie z usługi telefonicznej. Ten sposób korzystania z telefonii ma jak do tej pory charakter niszowy.
Widząc w nomadycznym korzystaniu z telefonii szansę na nową jakość w obsłudze użytkownika, UKE zaprasza do wzięcia udziału w otwartej konsultacji zagadnień związanych z nomadycznością. Wyniki konsultacji pozwolą uniknąć kreowania nowych i usuwać istniejące bariery w rozwoju telefonii IP.
Dla potrzeb konsultacji przyjmuje się, że nomadyczne korzystanie z telefonii oznacza możliwość inicjowania i odbierania połączeń telefonicznych przy wykorzystaniu numeru telefonicznego przyznanego z zasobów planu numeracji telefonicznej dla sieci publicznej, dostarczanych przez wybranego dostawcę VoIP, w dowolnym miejscu wyposażonym w punkt dostępu do Internetu.
Urząd Komunikacji Elektronicznej zwraca się o komentarze i informacje w następujących kwestiach:
- Jakie ograniczenia występują przy nomadycznym korzystaniu z VoIP ? (Czy, a jeżeli tak - to w jaki sposób z usług VoIP korzystać mogą użytkownicy, którzy znajdują się za NAT i/lub firewall'em.)
- W jaki sposób jest identyfikowany użytkownik VoIP i jak sprawdzane są jego uprawnienia? (Czy stosuje się szyfrowanie, certyfikaty, kanały VPN lub wsparcie sprzętowe?)
- W jaki sposób przyznany użytkownikowi VoIP numer telefoniczny jest wykorzystywany do adresowania użytkownika i realizacji połączeń ? (Czy jest on jednocześnie identyfikatorem użytkownika?)
- Czy w ramach VoIP oraz współpracy VoIP z PSTN są poprawnie realizowane usługi CLIP i CLIR?
- Czy identyfikacja numeru abonenta wywołującego (użytkownika VoIP) jest wiarygodna ? (Czy numery przydzielone użytkownikowi są przekazywane do sieci PSTN i nie zamieniane na wejściu do sieci PSTN ?)
- Czy dostawca umożliwia realizację połączeń użytkowników VoIP z numerami alarmowymi? Jeśli tak, to w jaki sposób określana jest lokalizacja geograficzna użytkownika?
Poza powyższymi kwestiami mile widziane będą wypowiedzi poszerzające dyskusję na temat VoIP. Odpowiedzi i opinie należy wysyłać pod adres uke@uke.gov.pl w terminie do 20 czerwca bieżącego roku – podano w komunikacie.