Trwa ładowanie...
d2599m2
15-01-2008 16:45

Ukazał się tom poezji Grzegorza Przemyka

Nakładem wydawnictwa Nowy Świat ukazał się
tomik poezji maturzysty zamordowanego w 1983 r. - Grzegorza
Przemyka. Książka zatytułowana jest "W dniu, w którym przyjdziesz
po mnie...".

d2599m2
d2599m2

Przemyk - syn związanej z opozycją poetki Barbary Sadowskiej, został zatrzymany 12 maja 1983 r. przez milicjantów na Starówce w Warszawie, gdzie z kolegami świętował zdaną maturę. W komisariacie przy ul. Jezuickiej został pobity. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Po ponad dwudziestu latach od tragicznej śmierci doczekał się publikacji, złożonej z poezji, wspomnień i nigdy wcześniej nie prezentowanych zdjęć.

Tomik "W dniu, w którym przyjdziesz po mnie..." jest próbą obszernej prezentacji młodzieńczej poezji Przemyka. Książka wzbogacona jest o wspomnienia przyjaciółki domu - Ligii Grabowskiej-Urniaż, wiersze matki poety, Barbary Sadowskiej i unikatowe fotografie z rodzinnego albumu.

Książka została opracowana przez badacza literatury, Wiesława Budzyńskiego, który zadbał o stronę merytoryczną tomu.

d2599m2

Pisane do szuflady poezje Przemyka ukazały się już w 1983 roku nakładem podziemnego Wydawnictwa Głos w tomie "Syn, a może sen". Dzięki staraniom szkolnych kolegów, w latach 90., wydano też broszurową edycję jego wierszy.

12 sierpnia 2007 roku prezydent RP odznaczył Przemyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. (mg)

d2599m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2599m2
Więcej tematów