Trwa ładowanie...
d1hunmg
d1hunmg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ukazał się tom poezji Grzegorza Przemyka

Nakładem wydawnictwa Nowy Świat ukazał się
tomik poezji maturzysty zamordowanego w 1983 r. - Grzegorza
Przemyka. Książka zatytułowana jest "W dniu, w którym przyjdziesz
po mnie...".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1hunmg

Przemyk - syn związanej z opozycją poetki Barbary Sadowskiej, został zatrzymany 12 maja 1983 r. przez milicjantów na Starówce w Warszawie, gdzie z kolegami świętował zdaną maturę. W komisariacie przy ul. Jezuickiej został pobity. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Po ponad dwudziestu latach od tragicznej śmierci doczekał się publikacji, złożonej z poezji, wspomnień i nigdy wcześniej nie prezentowanych zdjęć.

Tomik "W dniu, w którym przyjdziesz po mnie..." jest próbą obszernej prezentacji młodzieńczej poezji Przemyka. Książka wzbogacona jest o wspomnienia przyjaciółki domu - Ligii Grabowskiej-Urniaż, wiersze matki poety, Barbary Sadowskiej i unikatowe fotografie z rodzinnego albumu.

d1hunmg

Książka została opracowana przez badacza literatury, Wiesława Budzyńskiego, który zadbał o stronę merytoryczną tomu.

Pisane do szuflady poezje Przemyka ukazały się już w 1983 roku nakładem podziemnego Wydawnictwa Głos w tomie "Syn, a może sen". Dzięki staraniom szkolnych kolegów, w latach 90., wydano też broszurową edycję jego wierszy.

12 sierpnia 2007 roku prezydent RP odznaczył Przemyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. (mg)

d1hunmg

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1hunmg

d1hunmg
Więcej tematów