Ukaranie dziennikarzy. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi jasno
Trzech zagranicznych dziennikarzy zostało ukaranych za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego. Teraz głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.
22.11.2021 14:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chodzi o zatrzymanie 28 września 2021 r. trzech pracowników i dziennikarzy niemiecko-francuskiej telewizji ARTE i AFP. Byli podejrzani o naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego.
Uznano to za wykroczenie i w trybie przyśpieszonym wyrokiem z 29 września sąd wymierzył im karę nagany. Orzeczenie już się uprawomocniło.
Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich
Według Rzecznika Praw Obywatelskich zakaz pracy dla dziennikarzy w strefie stanu wyjątkowego jest niezgodny z konstytucją.
"Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że zakaz wprowadzono niezgodnie z Konstytucją. Rząd wykroczył bowiem poza ograniczenia praw jednostki zakreślone w rozporządzeniu Prezydenta RP o stanie wyjątkowym, które dotyczą zakazu przebywania w ustalonym czasie i w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach. Dlatego nie mogło to być podstawą ukarania dziennikarzy" - czytamy w komunikacie.
"Na podstawie art. 110 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia RPO zaskarżył orzeczenie na korzyść ukaranych. Zarzucił mu rażące i mające istotny wpływ na treść wyroku naruszenie prawa materialnego, art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym - poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, w sytuacji gdy czyny przypisane dziennikarzom nie wyczerpywały znamion tego wykroczenia" - czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej.
RPO wniósł teraz o uchylenie zaskarżonego wyroku i uniewinnienie ukaranych.
Rzecznik argumentuje, że "ukarani znajdowali się na terenie stanu wyjątkowego w związku z wykonywaniem pracy dziennikarskiej". Wskazuje, że "analiza przepisów prowadzi do wniosku, że § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzający zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę w zakresie, w jakim dotyczy dziennikarzy, jest niezgodny z art. 6 ust. 4 Prawa prasowego".
W opinii rzecznika "Rada Ministrów nie mogła - poprzez wprowadzenie powszechnego zakazu przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązującego całą dobę - wyłączyć korzystania przez dziennikarzy z konstytucyjnej wolności pozyskiwania informacji na terenie objętym stanem wyjątkowym".